Nowa instalacja do produkcji substancji dla środków ochrony roślin grupy Ciech
Inwestycja jest realizowana za pośrednictwem wchodzących w skład Grupy Ciech Zakładów Chemicznych Organika – Sarzyna. Zyskały one nowoczesną instalację do produkcji dwóch substancji aktywnych: MCPA i MCPP-P. Dzięki inwestycji wartej 117,5 mln zł produkcja substancji wzrośnie z 4 tys. ton do 6 tys. ton rocznie. Dodatkowe wielkości trafiać będą na rynki wschodnie. Powstająca od marca 2011 r. nowa instalacja zastąpi tę dotychczas używaną.
Substancje aktywne wykorzystywane są do wytwarzania środków ochrony roślin. Organika – Sarzyna jest ledwie jednym z dwóch zakładów na świecie, które produkują MCPA i MCPP-P.
Znacznie zmieniony produkt MCPA oraz nowy MCPP-P są wynikiem prac badawczo - rozwojowych, przeprowadzonych zarówno przez firmę, jak i jednostki naukowo - badawcze. Zastosowanie innowacyjnej technologii syntezy pozwoli Organice - Sarzynie na dywersyfikację produkcji poprzez wprowadzenie tych substancji aktywnych na rynek środków ochrony roślin. Szczególną cechą produktu MCPA, w odniesieniu do dotychczasowego, jest podniesienie zawartości substancji aktywnej w materiale technicznym do 97%, co powoduje obniżenie zawartości izomerów nieaktywnych. Jaśniejsza barwa, zmniejszenie ilości substancji nieaktywnych oraz poprawa bezpieczeństwa pracy wpłynąć mają na zaliczenie zmienionego MCPA do substancji czynnych o najwyższej światowej jakości.
Z kolei produkt MCPP-P stanie się bazą do nowej generacji środków ochrony roślin, których substancja aktywna jest wyodrębniona z mieszaniny racemicznej. Stosowanie środków ochrony roślin na bazie MCPP-P obniży ilość koniecznej substancji aktywnej do ochrony upraw w przeliczeniu na hektar.
Realizowana inwestycja umacnia pozycję polskiej spółki na europejskim rynku, który jest największym na świecie obszarem zbytu środków ochrony roślin. Jego wartość sięga blisko 8 mld euro, co przekracza jedną czwartą rynku światowego. Największymi europejskimi użytkownikami środków ochrony roślin są Francja (rynek wart ok. 1,8 mld euro), Niemcy (1,3 mld euro), Włochy (0,8 mld euro), Hiszpania (0,6 mld euro) i Wielka Brytania (0,6 mld euro). Wartość polskiego rynku środków ochrony roślin szacuje się na niecałe 0,5 mld euro. W naszym kraju sprzedawanych jest ponad 50 tys. ton środków ochrony roślin rocznie i wielkość ta sukcesywnie rośnie.
Wedle szacunków tempo globalnego wzrostu środków ochrony roślin utrzyma się na poziomie 3-5% rocznie (wg wartości) i 3% (wg ilości substancji czynnych). Motorami wzrostów będą głównie rynki Ameryki Łacińskiej i Azji. Przewidywany wzrost zużycia środków w Europie ma wynieść 2-4%, przy czym w regionie Europy Środkowo - Wschodniej popyt będzie rosnąć szybciej niż w Europie Zachodniej.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: instalacja, inwestycja, ochrona roślin, lab, laboratorium, izomer, badania, mieszanina racemiczna
wstecz Podziel się ze znajomymi