Ekonomia a ekologia
Biogospodarka jest pojęciem coraz bardziej powszechnym zarówno w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo jak i tych nadal rozwijających się. Jej znaczenie wynika z czynników ekonomicznych, politycznych i społecznych. Ekonomicznych, gdyż ma ścisły związek z rozwojem gospodarek, wprowadzaniem zasad zrównoważonego rozwoju, powstawaniem nowych innowacyjnych produktów wpisujących się w zachowania ekologiczne.
Polityczny, ponieważ rządy niemal wszystkich krajów na świecie stawiają sobie na jednym z pierwszych miejsc kwestie ekologiczne. Z nimi związane są z kolei działania w sferze biogospodarki. Jest to kierunek rozwoju nakreślany w planach o charakterze: lokalnym – jak strategie rozwoju regionów czy miast, krajowym – jak strategie rozwoju gospodarki czy państwa, oraz ponadpaństwowym - jak strategia rozwoju Unii Europejskiej: Europa 2020, w której ściśle wskazano kierunki rozwoju związane z biogospodarką. Społeczny, dlatego, iż każde społeczeństwo chce żyć i rozwijać się w czystym środowisku naturalnym z myślą o pozostawieniu go przyszłym pokoleniom. Istotne jest również samo nastawienie do szeroko rozumianej problematyki środowiskowej, coraz bardziej widoczne we wszystkich aspektach życia społeczeństwa.
Powyższe założenie były podstawą organizacji konferencji poświęconej problematyce związanej z biogospodarką. Na konferencji prezentowane będą wyniki badań związanych z realizacją idei biogospodarki na tle zachodzących w przedsiębiorstwach, regionach i gospodarkach szeroko pojętych procesów restrukturyzacji.
Konferencja odbędzie się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, przy ul. Mickiewicza 64.
Źródło: www.univ.szczecin.pl
Tagi: bioekonomia, lab, laboratorium, biogospodarka, restrukturyzacji, gospodarka
wstecz Podziel się ze znajomymi