Backloading na razie powstrzymany
Parlament Europejski odrzucił propozycję zawieszenia aukcji części
pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, co jak chciała Komisja Europejska
zwiększyłoby ich obecnie niską cenę i zmusiło firmy do inwestycji w niskoemisyjne technologie. To sukces Polski, choć wciąż niepełny, bo
prace nad projektem będą trwały, więc ich finał może się jeszcze
zmienić.
Sprawa tzw. backloadingu dotyczy wycofania z rynku 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013 – 2015. Zobowiązane do ich zakupu są m.in. przedsiębiorstwa chemiczne. Wszystko po to, by podnieść ich cenę, która w tej chwili jest tak niska, że firmy wolą kupować pozwolenia zamiast inwestować w nowe technologie o zmniejszonej emisyjności. Ingerencji na rynku ETS bardzo mocno sprzeciwiała się Polska. Pod koniec ubiegłego roku nasze władze przedstawiły w Brukseli analizę, która wskazywała na możliwą stratę ok. 1 mld euro przychodów budżetowych w latach 2013-20 na skutek zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń. Ponadto obawy Polski i innych krajów budziło upoważnienie KE do dostosowywania harmonogramu aukcji pozwoleń.
W głosowaniu w europarlamencie większość deputowanych uznała jednak, że zmiana systemu byłaby w tej chwili błędem. To jednak nie kończy sprawy, bo takiej samej większości nie uzyskała już poprawka ostatecznie zamykająca prace PE nad tą propozycją. Ponieważ Komisja Europejska na razie jej nie wycofała, to ostatecznych rozstrzygnięć wciąż nie ma i propozycja po korektach znów może trafić pod głosowanie.
Źródło: http://www.chemiaibiznes.com.pl/
Tagi: emisja, CO2, Komisja Europejska, lab, biotechnologia, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi