XIII Forum Edukacyjne Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Współpraca – to się opłaca!
Celem Forum było przekazanie przedsiębiorcom informacji związanych z szeroko pojętą kooperacją zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.
Uczestnicy Forum jednomyślnie podkreślili, że ważnym elementem w budowaniu przedsiębiorczości jest edukacja i to już od poziomu przedszkolnego, gdzie powinno się kłaść nacisk na współpracę w grupie i osiąganie wspólnych celów.
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśliła, że PARP wraz z innymi podmiotami tworzy system wspierający rozwój współpracy, przyjmującej różnorodne formy, przynosząc korzyści w rozwoju samego przedsiębiorstwa, jak i całej polskiej gospodarce. – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, których jest 1,7 mln, stanowią aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw działających w Polsce, wytwarzają 47,6% PKB i zatrudniają 2/3 (69,9%) pracownika w Polsce. Nie ma więc wątpliwości, że jest to bardzo znacząca dla polskiej gospodarki grupa i że warto specjalnie dla niej organizować takie wydarzenia jak dzisiejsze Forum – powiedziała prezes PARP.
Mariusz Haładyj, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki powiedział, że w procesie budowania przedsiębiorczości i współpracy ważnym elementem jest jasne i przejrzyste prawo, tworzone również wspólnie z przedstawicielami lokalnych mikrofirm. – Przygotowaliśmy system konsultacji on-line, gdzie każdy może zgłaszać swoje uwagi do przepisów tworzonych, ale i już istniejących – powiedział.
W dyskusji panelowej uczestniczyli: Bożena Lublińska–Kasprzak, Prezes PARP, Mariusz Haładyj, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Roman Trzaskalik, Prezes Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Darecki, Prezes Doliny Lotniczej, Krzysztof Gulda z Polskiego Holdingu Obronnego.
W dalszej części Forum uczestnicy wzięli udział w trzech równoległych sesjach, w których mogli dowiedzieć się m.in. jak firmy sektora MSP współpracują z instytucjami, samorządami i korporacjami i ośrodkami badawczo-naukowymi oraz jakie korzyści dla pracowników i pracodawców niesie ze sobą współpraca wewnątrz firmy i z partnerami z zagranicy.
Nowością w tegorocznej edycji Forum było zorganizowanie Panelu Przedsiębiorczości Młodzieży Szkolnej miniprzedsiębiorców, którzy prezentowali swoje doświadczenia z prowadzenia działalności gospodarczej i pomysły na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Komentatorami byli znani eksperci: Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu oraz Curtis Group, Eugeniusz Gatnar, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.
Pięć kilkuosobowych zespołów – miniprzedsiębiorców – złożonych z uczniów szkół średnich z Gryfic, Olsztyna, Bydgoszczy, Grodziska Mazowieckiego i Ostrowa Wielkopolskiego zaprezentowało własne zrealizowane pomysły biznesowe. W panelu wzięli również udział przedstawiciele warszawskich liceów.
Źródło: www.parp.gov.pl
Tagi: przedsiębiorstwo, lab, laboratorium, biznes, współpraca, mikrofirma, korporacja
wstecz Podziel się ze znajomymi