Firmy Dow Corning i IBM opracowały nowy polimer do produkcji światłowodów
Osiągnięcie autorstwa zespołów badawczych z Dow Corning i IBM to ważny krok na drodze rozwoju fotoniki przeznaczonej do zastosowań w komputerach nowej generacji. Opracowany przez nich nowy rodzaj materiału polimerowego służy do przesyłania światła zamiast sygnałów elektrycznych. Powstał na bazie silikonu i w ocenie jego twórców gwarantuje lepsze właściwości fizyczne, w tym wytrzymałość i elastyczność, co czyni go idealnym do użycia przy budowie przyszłych komputerów.
- W związku z tym, że eksabajty strukturalne i niestrukturalne danych rosną rocznie o 60%, naukowcy badają możliwości technologiczne, umożliwiające zmniejszenie poboru energii potrzebnej do przeniesienia danych z procesora do komputerowej drukowanej płytki. Technologia optyczna oferuje przepustowość i wydajność porównywalną do istniejącej technologii sygnałów elektrycznych - wyjaśnia Bert Jan Offrein, kierownik grupy badawczej w IBM Research. - Światłowody polimerowe zapewniają zintegrowany transport sygnałów optycznych podobny do transportu sygnałów elektrycznych po liniach miedzianych. Nasz produkt jest bardzo elastyczny, odporny na wysokie temperatury i ma silne właściwości adhezyjne.
We współpracy z Dow Corning naukowcy IBM po raz pierwszy wykonali cienkie arkusze optycznych światłowodów, które się nie zwijają i są podatne na zginanie do 1 mm oraz pozostają stabilne w ekstremalnych warunkach pracy, w tym przy 85% wilgotności i w temperaturze 85 st. C.
- Nasz przełomowy polimerowy światłowód przenosi nas do nowej ery komputeryzacji - wydajnej i zasobnej w dane – ocenia Eric Peeters, wiceprezes Dow Corning. - Światłowody wykonane z tego polimeru zapewniają rewolucyjną technologię przesyłania danych znacznie szybciej i przy niższym zużyciu ciepła i energii. Jesteśmy pewni, że oparte na silikonach połączenia światłowodowe szybko zastąpią konwencjonalny elektroniczny przekaz sygnałów i zagwarantują prędkości potrzebne działaniu kolejnych generacji komputerów.
Wyprodukowanie kompletnego światłowodu zajmuje mniej niż 45 minut. Polimer silikonowy, dozowany jako ciecz, jest przetwarzany szybciej niż szkło i nie wymaga kontrolowanej atmosfery komory.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: światłowody, polimery, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi