Ciech domaga się odszkodowania od Air Products
Sprawa dotyczy umowy, którą Zachem, czyli spółka zależna Ciechu, miała zawartą z amerykańskim Air Products. Rzecz dotyczyła dostaw aminy, której Zachem był odbiorcą. Umowa została jednak w 2012 r. przez Zachem wypowiedziana. Zdaniem Air Products bezprawnie, zdaniem przedstawicieli Ciechu zgodnie z prawem. Teraz jednak przedstawiciele polskiej strony uznali, że to Air Products złamał warunki kontraktu, co w konsekwencji doprowadziło do konieczności wypowiedzenia umowy. Stąd podjęcie starań o to, by to Air Products płacił odszkodowanie.
Kontrakt między firmami był przewidziany na lata 2012 - 2018. W opinii Ciechu powodem wymówienia było naruszenie warunków umowy przez Air Products. Ciech argumentował, że doszło do przerwania dostaw aminy z fabryki w amerykańskiej Pasadenie oraz wycofania gwarancji co do zapewnienia Zachemowi możliwości dalszej realizacji dostaw aminy z tej właśnie fabryki. Air Products potraktował to jako wymówkę i uznał, że to jemu należy się 98,6 mln dolarów odszkodowania za nieuzasadnione zerwanie umowy. W ocenie koncernu kontrakt nie ograniczał się bowiem do zaopatrywania Zachemu w aminę pochodzącą wyłącznie z fabryki w Pasadenie, a mówił jedynie o konieczności oferowania produktu o wysokiej jakości. Air Products kontynuował dostawy z innego miejsca, a następnie zaproponował Zachemowi przeniesienie swoich zobowiązań na koncern Bayer. Bydgoska spółka odmówiła.
Polski wątek w postępowaniu pomiędzy obydwiema firmami skończył się zwycięstwem Ciechu, gdyż sąd w naszym kraju oddalił zażalenie Air Products i żądanie zapłaty 98,6 mln dolarów. Wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko Ciechowi trafił jednak także do federalnego Sądu Dystryktowego dla dystryktu Pensylwania w USA.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: odszkodowanie, umowa, przemysł, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi