W Polsce recyklingowi poddaje się 10,5% masy opakowań kartonowych
Program Rekarton zrealizował postawiony przed sobą roczny cel, czyli doprowadził do zebrania i poddania recyklingowi 10,5% masy kartonów wprowadzonych na polski rynek w 2012 r.
Program Rekarton istnieje od 2007 r. jako w pełni dobrowolna inicjatywa przemysłu producentów soków oraz branży mleczarskiej i opakowaniowej. Ma wspierać zbiórkę i recykling zużytych opakowań kartonowych po mleku i sokach. Jest to odpowiedź przemysłu na brak w Polsce recyklingu zużytych kartonowych opakowań po płynnej żywności w latach 2005-2007. Wśród sygnatariuszy porozumienia znajdują się organizacje reprezentujące użytkowników opakowań, branżę gospodarki żywnościowej i opakowaniowej oraz firmy dostarczające kartonowy materiał opakowaniowy. Celem Programu jest stworzenie w kraju sprawnie funkcjonującego systemu zagospodarowywania odpadów po zużytych kartonach.
Istotą działania Programu jest ustalenie wielkości masy odpadów, które mają zostać poddane recyklingowi w danym roku. Jest to wyrażona w procentach masa opakowań kartonowych dostarczona na rynek w kolejnych latach. W 2012 r. było to 10,5% masy wszystkich opakowań kartonowych. We wcześniejszych latach odpowiednio 9%; 7,5%; 6% oraz 4,5%.
W 2012 r. wprowadzono łącznie na rynek w Polsce produkty w opakowaniach, których to masa przekroczyła 65 tys. ton. W efekcie działania systemu Rekarton w całym roku zebrano i poddano recyklingowi 6,88 tys. ton zużytych kartonów po mleku i sokach, co oznacza, że cel 10,5% został osiągnięty, a nawet przekroczony. Odpady przerobiono na papier i tekturę, a także płyty wykorzystywane w budownictwie.
- Pomimo tych sukcesów mamy jeszcze wiele do zrobienia. W porównaniu do innych krajów europejskich pozostajemy nadal w tyle pod względem poziomów zbierania i recyklingu zużytych kartonów po płynnej żywności. W 2011 r. 37% wszystkich kartoników do mleka i soków wprowadzonych do obrotu w Europie zostało poddanych recyklingowi. W Niemczech i Belgii odsetek ten był ponad dwukrotnie wyższy. Kraje z naszego regionu, takie jak Czechy oraz Węgry, mogą pochwalić się zebraniem i recyklingiem kartoników na poziomie odpowiednio 26% i 20% (dane z 2012 r.). Naszym celem na najbliższe lata powinno być więc osiągnięcie przynajmniej podobnego poziomu zbiórki i recyklingu, co nasi południowi sąsiedzi – komentuje Jan Jasiński, przewodniczący Rady Dobrowolnego Porozumienia Rekarton.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: opakowania, karton, recykling, lab, laoratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi