Otwarto największą w Polsce kopalnię ropy i gazu
Kopalnia i odwierty znajdują się na terenie dwóch gmin: Drezdenko (Lubuskie) i Międzychód (Wielkopolska). Dzięki pracy kopalni Lubartów PGNiG zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m3) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, a także elektrociepłowni działającej na potrzeby kopalni.
Zagospodarowanie złóż Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG) jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Złoża LMG należą bowiem do największych w kraju. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej z tych złóż wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego ok. 7,3 mld m3.
Inwestycja obejmuje zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. W jej ramach zagospodarowano odwierty na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym Lubiatów oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno. Projektując kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące, które znacznie przewyższają wymogi środowiskowe. Należą do nich m.in. wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza oraz zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: kopalnia, ropa, gaz, lab, laboratorium, odwiert
wstecz Podziel się ze znajomymi