BASF rozwiązuje problemy związane z wyładowaniami elektrostatycznymi
Dodatek powstał w odpowiedzi na konkretny problem. Oto bowiem w branży przemysłowej kłopotliwe bywają wyładowania elektrostatyczne, które mogą uszkodzić elementy elektroniczne i układy scalone, a nawet wywołać zapłon gazu, pary i pyłów. Na powierzchni polimeru, który jest początkowo elektrycznie obojętny, gromadzi się ładunek elektryczny powstały przez kontakt z inną powierzchnią i gwałtowne rozdzielenie. Bez odpowiedniego rozproszenia ładunek może zostać zneutralizowany w gwałtowny sposób. Aby to zagrożenie wyeliminować BASF, jako pierwsza firma na świecie, opracowała antystatyczny, termoplastyczny poliuretan w postaci granulatu.
- Większość polimerów ma właściwości izolacyjne i jest podatna na wyładowania elektrostatyczne. Materiały te mogą nabyć antystatycznych właściwości poprzez dodanie naszego dodatku – opowiada Anja Oltmanns z BASF Polyurethanes. - Nowy środek ma tę przewagę nad istniejącymi rozwiązaniami, że uzyskiwany efekt antystatyczny jest trwały i nie wymaga szczególnych warunków otoczenia, np. określonej wilgotności powietrza.
Z informacji przedstawionych przez BASF wynika, że Elastolat jest kompatybilny z polietylenem, polipropylenem, polistyrenem i ABS. Zmieszanie go z polimerami przynosi produkt o wysokiej jednorodności i w ten sposób eliminuje potrzebę zaawansowanego opracowania składu mieszanki. Dla przemysłu przetwórczego ma to znaczenie, ponieważ płynne dodatki zazwyczaj nie są przetwarzane. Wydajność masterbacza antystatycznego TPU wynosi 7,5 – 15% objętości. Właściwości materiałów bazowych pozostają praktycznie bez zmian, a dzięki naturalnemu zabarwieniu dodatku, produkt końcowy może być barwiony na dowolny kolor.
Masterbacz posiada wiele potencjalnych zastosowań, w szczególności w przemyśle opakowaniowym. Obróbka antystatyczna jest bowiem koniecznością w przypadku big bagów, tub lub puszek, w których przewożone są ciecze palne lub zakurzone towary. Materiały te są również transportowane w pojemnikach zbiorczych (IBC).
Dodatek BASF może być również używany w rurociągach, wężach i taśmach przenośnikowych, jako zabezpieczenie przed naładowaniem elektrostatycznym z transportowanych materiałów.
Kolejną branżą, gdzie dodatki antystatyczne znajdują wzięcie jest motoryzacja, która coraz częściej wymaga materiałów odpornych na brud. Tymczasem znajdujące się w pojazdach powierzchnie z tworzyw są podatne na wyładowanie elektrostatyczne. Podwyższone napięcie powierzchniowe może powodować przyciąganie cząstek kurzu i brudu. Antystatyczny masterbacz może być więc używany do ograniczenia osiadania kurzu, zarówno przy wytłaczaniu folii i wtryskowym odlewaniu.
Jeszcze jedno potencjalne zastosowanie dodatku dotyczy systemów pakowania i transportu urządzeń elektronicznych.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: tworzywa sztuczne, wyładowania elektrostatyczne, lab, laboratorium, termoplastyczny poliuretan, granulat, mieszanka
wstecz Podziel się ze znajomymi