Niższe przychody Lotosu w pierwszym półroczu 2013 r.
Powodem niższych przychodów Lotosu był m.in. niższy wolumen sprzedaży spowodowany planowanym postojem remontowym gdańskiej rafinerii oraz dalszy spadek krajowej konsumpcji paliw. W maju br. firma zakończyła trwający ponad miesiąc postój remontowy, którego bezpośredni koszt wyniósł 92,1 mln zł. Za sprawą tego postoju Lotos odnotował też niższą o 17% produkcję w pierwszym półroczu 2013 r.
– Postój remontowy został przeprowadzany zgodnie z harmonogramem i w budżecie – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos. – Wartością dodaną po jego realizacji jest przede wszystkim większa wydajność instalacji rafineryjnych, poprawa efektywności energetycznej oraz mniejszy wpływ na środowisko.
Efektem zrealizowanego postoju ma być także wydłużenie okresów międzyremontowych z czterech do pięciu lat, co powinno mieć w przyszłości pozytywny wpływ na wyniki finansowe spółki.
Jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, po pierwszym półroczu 2013 r. konsumpcja paliw płynnych w Polsce spadła o 6,9% w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Przyczyną tego był rozwój „szarej strefy”, której udział w handlu dieslem szacowany jest na 10-12%. Problemem dla firmy było też otoczenie makroekonomiczne w drugim kwartale roku. Modelowa marża rafineryjna spadała do poziomu 4,08 USD/bbl, co oznaczało spadek o 37,4% w ujęciu rocznym. Dyferencjał Brent/Ural wyniósł 0,73 dolarów i był o 65,5% niższy w zestawieniu z okresem styczeń – czerwiec 2012 r.
– Akceptacja przez Radę Nadzorczą na początku lipca programu „Efektywność i Rozwój 2013-15” rozpoczyna wdrażanie efektywnych zmian kapitałowych i biznesowych w Grupie Lotos, które mają na celu wsparcie realizacji strategii polegającej przede wszystkim na zdynamizowaniu rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
W 2013 r. w zakresie upstreamu wykonywane są m.in. prace związane z uruchomieniem komercyjnego wydobycia ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Koncern planuje rozpocząć ciągłą produkcję w 2015 r. Złoże B8 posiada potencjał wydobywczy na poziomie 3,5 mln ton ropy naftowej. Średnie roczne wydobycie szacuje się na 250 tys. ton. Spółka Lotos Petrobaltic kontynuuje również wydobycie ze złoża B3. Zakłada wzrost wydobycia ze złoża na poziomie 15 tys. ton rocznie do 2026 r. W sumie Lotos planuje pozyskiwać ze złoża B3 ok. 100 tys. ton ropy rocznie.
Lotos Petrobaltic współpracuje również z PGNiG w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych na lądzie.
W segmencie rafineryjnym kluczowy dla rozwoju firmy jest natomiast projekt petrochemiczny realizowany wspólnie z Grupą Azoty. Oba koncerny pracują aktualnie nad wstępnym studium wykonalności dla dwóch projektów inwestycyjnych. Pozytywne wyniki pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: Lotos, budzet, sprzedaż, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi