Zakaz używania soli amonowych?
W państwach unijnych trwa gromadzenie informacji, które zostaną wykorzystane w procesie podejmowania decyzji o wprowadzeniu ograniczenia używania soli amonowych w UE.
Sprawa na forum ogólnoeuropejskiego prawodawstwa zaistniała po tym, jak pojawiły się doniesienia o podrażnieniach dróg oddechowych i błon śluzowych, mających mieć związek ze stosowaniem soli amonowych w izolacjach celulozowych. Prace nad badaniem tej sprawy rozpoczęła Francuska Agencja ds. Żywności, Medycyny Pracy i Bezpieczeństwa (ANSES). Jednocześnie wprowadziła już przepisy zabraniające importu, produkcji i wprowadzania do obrotu we Francji izolacji celulozowych zawierających sole amonowe. Zwróciła się także do właściwych urzędów ds. rozporządzenia REACH z prośbą o uzupełnienie ankiety dotyczącej stosowania soli amonowych w izolacjach celulozowych. W Polsce takim organem jest Biuro do spraw Substancji Chemicznych.
Przypomnieć trzeba, że po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej z lutego 2012 r. zabronione jest stosowanie i wprowadzanie do obrotu do powszechnej sprzedaży kwasu borowego w stężeniu równym bądź wyższym niż 5,5%. Kwas taki był do tego czasu powszechnie stosowany w izolacjach celulozowych jako uniepalniacz. Po wejściu w życie tego zakazu część producentów izolacji zaczęła używać, jako substancji zastępczej, właśnie soli amonowych. Ich obecność w izolacji przy określonej wilgotności i temperaturze może prowadzić jednak do uwolnienia amoniaku, który jest gazem powodującym podrażnienie błon śluzowych i dróg oddechowych.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: sole amonowe, lab, laboratorium, izolacje celulozowe
wstecz Podziel się ze znajomymi