Krajowa Izba Gospodarcza pomoże branży chemicznej
KIG rozpoczęła niedawno realizację projektu, w ramach którego można zdobyć certyfikat Europejskiego Menedżera Energii oraz osiągnąć roczne oszczędności zużycia energii w zakładzie przemysłowym ok. 300 MWh. Izba znajduje się w gronie partnerów rekrutujących się z dziewięciu państw unijnych, którzy chcą uczynić funkcjonujący już i sprawdzony w realiach komercyjnych program EUREM przystępnym dla większej liczby przedsiębiorstw, zwłaszcza tych małych lub średnich, aby umożliwić im poprawę efektywności energetycznej i wzrost konkurencyjności.
- Dla firm chemicznych jest to bardzo ważne, bo przecież jest to przemysł niezwykle energochłonny. W dodatku w Polsce jest wyjątkowo źle traktowany, zatem dostrzegamy konieczność wsparcia tego sektora – przyznał Wiśniewski.
W ramach projektu odbędą się kursy dotyczące zarządzania i inżynierii energii. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że 80% zaplanowanych projektów usprawnień w przedsiębiorstwach uczestniczących w programie EUREM zostało wdrożonych do praktyki przemysłowej. Na tej podstawie aktualny projekt zakłada, że średnio każdy uczestnik kursu osiągnie dla przedsiębiorstwa 300MWh oszczędzonej rocznie energii, co przełoży się na 42,8 toe/rok i doprowadzi do redukcji 132 ton CO2 w skali roku.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: Krajowa Izba Gospodarcza, branża chemiczna, lab, laboratorium, przedsiębiorstwo
wstecz Podziel się ze znajomymi