Petrobiznes 2013: omówiono strategie koncernów chemicznych
Tegoroczna edycja Petrobiznesu (2 października 2013 r., Warszawa) została podzielona na trzy panele z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów branżowych oraz prezesów i wiceprezesów spółek energetycznych, gazowych, paliwowych i chemicznych. Reprezentowane były m.in. takie firmy, jak Grupa LOTOS, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Azoty.
Pierwszy panel dotyczył bezpieczeństwa energetycznego Polski i roli, jaką odgrywają władze państwowe w jego zapewnieniu. Omówiono m.in. możliwości zapewnienia bezpiecznych dostaw surowców do Polski, a także rolę Skarbu Państwa jako głównego właściciela kluczowych firm z szeroko rozumianej energetyki. Zdaniem uczestników kluczową jest kwestia rozwoju połączeń transgranicznych (interkonektorów) oraz baz paliw i magazynów ropy i paliw jako sposobu poprawy bezpieczeństwa. Rozważano również strategiczne projekty na rzecz bezpieczeństwa energetycznego pod kątem warunków opłacalności i z uwzględnieniem środowiskowych aspektów polityki energetycznej. Zgodzono się, że wciąż istnieje wiele niewiadomych w odniesieniu do przyszłego kształtu bezpieczeństwa energetycznego kraju, biorąc pod uwagę energetykę jądrową, gaz łupkowy i OZE (zwłaszcza, jeśli chodzi o ich udział w polityce energetycznej Polski).
Druga część Kongresu poświęcona była problematyce wolnego rynku. Skoncentrowano się m.in. na konsekwencjach zapisów tzw. małego Trójpaku energetycznego, a także na najważniejszych rozwiązaniach dla OZE w ramach Dużego Trójpaku. Istotnym problemem wydaje się uwolnienie cen gazu i energii dla przemysłu. W tym kontekście ważnym tematem staje się ewolucja rynku gazu i miejsce PGNiG wśród pozostałych uczestników rynku. Wciąż wiele do wyjaśnienia zostaje w kontekście przyszłości rodzimego węgla, zarówno z perspektywy ryzyka politycznego, regulacyjnego, wykonawczego, technologicznego, jak i finansowego. Ważną rzeczą są też głośne postulaty zmiany w prawie geologicznym i górniczym w celu wsparcia poszukiwań gazu łupkowego. W trakcie spotkania podjęto też problematykę obszarów konkurencji na rynku paliwowym i rezerw strategicznych pod kątem możliwości rozwiązań prawnych.
Petrobiznes zamykał panel koncentrujący się na rynku chemicznym. W tej części omówiono kształt polityki państwa wobec sektora chemicznego i zastanawiano się, gdzie w przemyśle chemicznym jest jeszcze potencjał do dalszej redukcji emisji. Szukano też odpowiedzi na pytanie, czy Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jest krokiem w dobrą stronę i czy uwzględnia przemysł chemiczny oraz czy pojawiające się informacje ze świata o kolejnych państwach rozważających lub wprowadzających systemy kontroli i redukcji emisji GHG (USA, Chiny, Australia, Japonia) są dobrym znakiem dla polskiej chemii i wywrą realny wpływ na poprawę pozycji konkurencyjnej naszego przemysłu?
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: kongres, petrobiznes, lab, laboratorium, interkonektor, paliwo, koncern chemiczny
wstecz Podziel się ze znajomymi