Michelin planuje produkować kauczuk z biomasy
Wspólna inicjatywa trzech wymienionych podmiotów ma na celu opracowanie składu i wdrożenie produkcji przyjaznego dla środowiska syntetycznego kauczuku. Projekt BioButterfly obejmuje wszystkie etapy procesu badań i rozwoju. Jego budżet wynosi 52 mln euro i jest rozłożony na osiem lat. Inicjatywa otrzymała od francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii ADEME dofinansowanie w wysokości 14,7 mln euro jako część realizowanego nad Sekwaną programu "Inwestowanie w Przyszłość".
Pięć najważniejszych wyzwań badań prowadzonych w ramach projektu BioButterfly, to produkcja konkurencyjnego cenowo biobutadienu; redukcja w całym procesie produkcyjnym negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w szczególności w zakresie emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do paliw kopalnych; opracowanie syntetycznego kauczuku o wysokich osiągach oraz upowszechnienie procesu; obniżenie kosztów inwestycyjnych; przygotowanie gruntu pod funkcjonowanie francuskiego przemysłu syntetycznego kauczuku wytwarzanego na bazie bioskładników.
- Projekt badawczy jest dla Michelin doskonałą okazją, aby znaleźć nowe zrównoważone źródło elastomerów, które są niezbędne do produkcji wysokiej jakości opon. Projekt dostarczy nam nowy ekologiczny materiał o wysokich osiągach – komentuje Terry Gettys, szef działu badań Michelin.
Dzisiaj ok. 60% produkcji butadienu idzie na potrzeby przemysłu oponiarskiego. Zastosowanie odnawialnego surowca stanowić ma atrakcyjną alternatywę pozwalającą zrównoważyć źródła zaopatrzenia.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: kauczuk, opona, lab, laboratorium, biomasa, biobutadien
wstecz Podziel się ze znajomymi