Warmińsko-Mazurskie planuje nowowcześnie gospodarować odpadami
Ponad pół miliona osób, zamieszkujących 37 gmin środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, zostanie objętych systemem zagospodarowania odpadów komunalnych. Dzięki inwestycji, osiem składowisk odpadów poddanych zostanie rekultywacji, a na terenie Olsztyna powstanie nowoczesny zakład, zdolny do mechaniczno-biologicznego przetworzenia 95 tys. ton odpadów rocznie. Z przywiezionych do zakładu zmieszanych odpadów wysortowane zostaną surowce wtórne. Pozostałość, po odpowiednim wysuszeniu, zostanie zamieniona w wydajne paliwo, które będzie spalane w planowanej nowej elektrociepłowni w Olsztynie. Na składowisko trafi jedynie niecałe 25 proc. z przywiezionych do zakładu odpadów.
Na tym jednak nie koniec – projekt przewiduje także prowadzenie edukacji ekologicznej oraz utworzenie Punktów Gromadzenia Odpadów, do których mieszkańcy lub przedsiębiorcy będą mogli przekazywać tzw. odpady problemowe.
Wszystkie działania przyczynią się do ograniczenia negatywnych skutków, dla środowiska oraz dla zdrowia ludzi, wynikających z konieczności zagospodarowania powstających na co dzień śmieci. Inwestycja pomoże zbliżyć się do standardów obowiązujących w krajach członkowskich UE. Dotyczy to w szczególności poziomów odzysku, ograniczenia składowania odpadów (w tym także biodegradowalnych) oraz wykorzystania odpadów jako źródła energii.
W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wsparcie otrzymały dotychczas 42 projekty dotyczące budowy lub modernizacji zakładów zagospodarowania odpadów, na łączną kwotę ponad 3,5 mld zł. Zakłady te obsłużą ponad 10,4 mln osób i będą zdolne do zagospodarowania ponad 3,45 mln ton odpadów rocznie (tj. ponad 27 proc. wytwarzanych rocznie odpadów komunalnych w Polsce).
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: Warmińsko-Mazurskie, lab, laboratorium, odpady, gospodarowanie
wstecz Podziel się ze znajomymi