BASF wykorzystał surowce odnawialne do produkcji butanodiol
Jakość substancji BDO powstającej z surowców odnawialnych porównywalna jest do BDO otrzymywanego w tradycyjny sposób. BASF już wkrótce zamierza rozszerzyć ofertę przy pomocy wybranych substancji pochodnych butanodiolu na bazie surowców odnawialnych, m.in. politetrahydrofuranu (PolyTHF).
Substancja BDO i jej pochodne wykorzystywane są m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników, chemikaliów dla elektroniki, włókien elastycznych dla przemysłu opakowaniowego, motoryzacyjnego, tekstylnego i branży sportowo - rekreacyjnej. Materiałami wyjściowymi w procesie wytwarzania tradycyjnych substancji BDO jest gaz ziemny, butan, butadien i propylen.
Obecnie największa chemiczna firma świata swój butanodiol i jego ekwiwalenty produkuje w fabrykach w Ludwigshafen (Niemcy), Geismar (Stany Zjednoczone), Chiba (Japonia), Kuantan (Malezja) oraz Caojing (Chiny).
W lipcu tego roku BASF ogłosił, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększy swoje zdolności produkcyjne w odniesieniu do BDO do poziomu 650 tys. ton, a w odniesieniu do PolyTHF do poziomu 350 tys. ton.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: surowce odnawialne, butanodiol, BASF, lab, laboratorium, technologia, fermentacja
wstecz Podziel się ze znajomymi