Fundusze UE a atrakcyjność inwestycyjna polskich województw
Na początku spotkania przedstawiciel instytutu zwrócił uwagę na potrzebę przeprowadzania takich badań. Ich głównym celem powinno być wskazanie samorządowcom co można zrobić, by zwiększyć napływ inwestycji.
W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Paweł Orłowski. - Polska jest znana z całego szeregu badań analitycznych, które wykonujemy na użytek prowadzenia polityki rozwoju. Ich wyniki wdrażamy później w praktyce. Tylko polityka oparta na faktach i korzystająca z wiarygodnych danych daje szansę, by dobrze zaprogramować wsparcie – podkreślił wiceminister.
Wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zaznaczył, że dokonuje się ogromna zmiana jakościowa pomiędzy obecną a przyszłą perspektywą unijną. – Do tej pory budowanie atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności gospodarki opieraliśmy głównie na finansowaniu infrastruktury, także tej społecznej. Lata 2014-2020 będą w większym stopniu czasem inwestowania w potencjał już stworzony – zauważył.
Marcin Nowicki, Dyrektor Departamentu Badań Regionalnych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową - Przygotowywanie nowego rozdania unijnych funduszy to czas twardych decyzji dotyczących obszarów, które zamierzamy wspierać. Koncentrujemy się na tych dziedzinach, które budują konkurencyjność – powiedział. W tym kontekście odniósł się do koncepcji inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym i regionalnym. Są to dziedziny gospodarki, na których skoncentrowana zostanie znaczna część finansowania unijnego i krajowego. Mają stać się „kołem zamachowym” gospodarki Polski i regionów naszego kraju. – Wskazanie jakie powinny być nasze inteligentne specjalizacje wymaga włączenia w ich przygotowanie jak najszerszego grona partnerów. W pracach nad nimi bierze udział m.in. Bank Światowy – poinformował.
- Stoimy przed możliwością wykorzystania ogromnej szansy jaką dają nam środki europejskie. Każdy z regionów, które w raporcie znalazły się na niższych pozycjach ma szansą nadgonienia innych, jeśli trafnie podejmie trudne decyzje – podsumował.
Spotkanie odbyło się 13 grudnia 2013 r. w Warszawie. Zorganizowały je Fundacja Konrada Adenauera i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Z treścią raportu i informacją prasową na jego temat można zapoznać się na stronach Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: fundusze UE, inwestycje, biznes, gospodarka, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi