Otwarcie podziemnego magazynu gazu PGNiG
Spółka podała, że magazyn poprawi warunki przesyłu gazu na Pomorzu, a w szczególności zapewni ciągłość dostaw oraz zwiększenie możliwości podłączenia do systemu nowych odbiorców.
Obecnie prowadzona jest próbna eksploatacja magazynu, składającego się z części napowierzchniowej i górniczej. Przewiduje się, że w drugim kwartale 2014 roku magazyn będzie gotowy do świadczenia usług komercyjnych w zakresie magazynowania paliwa gazowego.
W części górniczej, składającej się obecnie z dwóch komór, łączna pojemność czynna magazynu wynosić będzie 61,2 mln m3 gazu wobec planowanych wcześniej 51,2 mln m3. Moc zatłaczania gazu do magazynu wynosi 100.000 m3/h, a wytłaczania 400.000 m3/h.
Część napowierzchniowa i część górnicza magazynu wchodzi w zakres projektu współfinansowanego ze środków unijnych, którego zakończenie przypada na 2015 rok.
"Dalsza budowa magazynu obejmuje zakończenie Projektu unijnego w zakresie 4 komór w 2015 roku i uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 100 mln m3 gazu. Następnie zakończenie budowy klastrów A i B w zakresie 10 komór w 2021 roku i uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 250 mln m3 gazu oraz budowę klastrów C i D – na razie w fazie projektowej. Wybudowane komory będą przekazywane sukcesywnie do eksploatacji i obsługi operatorskiej magazynu" - napisano w komunikacie.
PGNiG szacuje, że w związku ze sprzyjającymi warunkami geologiczno – górniczymi występującymi w pokładowym złożu soli „Mechelinki” możliwe jest uzyskanie w 2021 roku pojemności czynnej ok. 300 mln m3 gazu, a po wybudowaniu klastrów C i D pojemność czynna magazynu KPMG Kosakowo może wynieść ok. 600 mln m3 gazu.
Źródło: www.biznes.pap.pl
Tagi: gaz, magazyn, lab, laboratorium, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
wstecz Podziel się ze znajomymi