Diamenty Forbesa dla Podkarpacia
Ranking jest przygotowywany co roku w oparciu o dane zebrane przez analityków Bisnode Polska i redakcję magazynu „Forbes”. Spośród firm wykazujących się m.in. rentownością, płynnością finansową i dodatnim wynikiem finansowym, wybierane są „diamenty” – czyli przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny wzrost wartości.
Miejsca na podium w kategorii firm osiągających przychody od 50 do 250 mln złotych w województwie podkarpackim zajmują spółki: Zakład Produkcji Folii Efekt Plus oraz Elmat. Pierwsza z nich zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości materiałów opakowaniowych, w tym folii stretch używanej nie tylko w celach przemysłowych, ale również do użytku domowego. Wdrożenie nowej technologii produkcji folii zostało dofinansowane z Działania 4.3 Programu Innowacyjna Gospodarka kwotą 34 mln zł.
Beneficjentem Programu jest także firma Elmat, znana z produkcji nowoczesnych kabli światłowodowych. Jak podkreśla jej prezes Jan Kalisz, system dotacji unijnych pozwolił spółce zdecydowanie przyspieszyć rozwój i inwestycje. Oparcie polityki firmy m.in. o solidną strefę B+R stanowi o jej sukcesie i konkurencyjności. Spółka posiada doskonale wyposażone laboratorium, stale współpracuje z polskimi i zagranicznymi uczelniami i jest jednym z inicjatorów założenia w Polsce Klastra Fotonicznego. Warto podkreślić, że tzw. technologie fotoniczne są według Komisji Europejskiej kluczowe dla utrzymania konkurencyjności gospodarki UE.
Firmy Efekt Plus oraz Elmat, poza korzystaniem z dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka i pozycji liderów w rankingu Diamentów Forbesa, łączy także posiadanie zakładów produkcyjnych w Podkarpackim Parku Naukowo–Technologicznym AEROPOLIS.
Lista laureatów Diamentów Forbesa jest dostępna na stronie internetowej magazynu Link prowadzi do serwisu zewnętrznego.
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: diamenty forbesa, podkarpacie, lab, laboratorium, budzet, innowacje, region
wstecz Podziel się ze znajomymi