Chiny inwestują w kaprolaktam
Na drugi kwartał bieżącego roku planowane jest w Chinach uruchomienie kolejnej fabryki kaprolaktamu o wydajności 100 tys. ton rocznie. Wstępem do tej inwestycji było oddanie do użytku w grudniu 2013 r. instalacji cykloheksanonu o takim samym potencjale. Łącznie w 2014 r. przewiduje się planowane jest zwiększenie zdolności produkcyjnych w Azji o 700 tys. ton rocznie: w Chinach o 500 tys. ton, a w Mongolii o 200 tys. ton.
W trzecim i czwartym kwartale minionego roku ceny kaprolaktamu kształtowane były wysokimi i niestabilnymi cenami benzenu, wzrostem zdolności produkcyjnych w Azji oraz jednoczesnym zmniejszeniem importu. Aktualnie na europejskim rynku wciąż występuje nadpodaż, a dodatkowo odczuwalne jest spowolnienie makroekonomiczne. Popyt na kaprolaktam zmalał w połowie 2013 r. i ustabilizował się w drugiej połowie ubiegłego roku.
Ceny na kaprolaktam ciekły w Europie spadły w drugiej połowie 2013 r. średnio o ok. 4,2 dla transakcji realizowanych w walucie euro (75 euro za tonę), a dla transakcji realizowanych w dolarach wzrosły o ok. 0,5% (12 dolarów za tonę). Ceny kontraktowe na kaprolaktam płatkowany w Europie spadły o 3,4% (59 euro za tonę), ale dla operacji dolarowych wzrosły o około 1,7% (39 dolarów za tonę).
W 2014 r. prognozowany jest niewielki spadek cen ropy naftowej, wysokie ceny benzenu i wzrost podaży w Chinach. Wszystko to może sprawić, że ceny kaprolaktamu na świecie będą utrzymywały się na niskim poziomie ok. 1,5 tys. euro za tonę.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: chiny, inwestycje, lab, laboratorium, kaprolaktam
wstecz Podziel się ze znajomymi