Innowacyjność i rewitalizacja w programach operacyjnych 2014-2020
Program Inteligentny Rozwój (PO IR), o wartości prawie 10,2 mld euro, będzie w przyszłej perspektywie głównym źródłem funduszy na innowacje. – Hasłem przewodnim przygotowanego przez nas programu jest: wsparcie projektów od pomysłu do rynku. Oznacza to, że w PO IR wspierany będzie cały proces powstawania innowacji lub jego wybrane etapy - od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez prace badawczo-rozwojowe, w tym przygotowanie prototypu, aż po wdrożenie wyników tych prac w działalności przedsiębiorstw oraz oferowanie innowacyjnych produktów i usług na rynkach zagranicznych – poinformowała wiceminister Wendel.
PO IR ma wspierać przede wszystkim krajowe i regionalne inteligentne specjalizacje. Są to dziedziny, w które dane państwo czy region chce intensywnie inwestować, bo stanowią jego atut lub rokują szanse na uzyskanie przewag konkurencyjnych. - W PO IR planujemy zastosować preferencje dla projektów wpisujących się w specjalizacje krajowe, a w wybranych instrumentach – także regionalne – zapowiedziała wiceminister. Województwa i rząd (instytucją odpowiedzialną jest Ministerstwo Gospodarki) pracują obecnie nad listą takich specjalizacji.
W PO IR najszerszy zakres instrumentów dedykowany będzie małym i średnim firmom, gdyż ta grupa ma największe problemy w prowadzeniu działalności innowacyjnej, jednak możliwe będzie też wsparcie dużych przedsiębiorstw.
– Uzupełnieniem PO IR w zakresie wsparcia innowacji będą programy regionalne i Program Polska Wschodnia – powiedziała wiceminister. Z programów regionalnych na fundusze mogą liczyć projekty dotyczące m.in. prac B+R w przedsiębiorstwach oraz wdrażania ich wyników. W Programie Polska Wschodnia przewidziano fundusze m.in. dla Instytucji Otoczenia Biznesu, które mają świadczyć usługi dla przedsiębiorstw w obszarze zwiększania innowacyjności oraz dla platform startowych dla nowych pomysłów.
Źródłem funduszy na rewitalizację będą programy regionalne i Program Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ). Wsparcie z poziomu regionalnego skierowane zostanie na działania bezpośrednio dotyczące rewitalizacji. Z kolei środki PO IŚ trafią na inicjatywy związane pośrednio z tym zagadnieniem m.in. w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza, poprawy gospodarowania odpadami czy wsparcia firm wprowadzających nowoczesne technologie produkcji skutkujące zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń. – Kluczowe jest dobranie odpowiedniego zestawu wzajemnie uzupełniających się działań, które powinny wynikać z sytuacji na danym obszarze – podsumowała wiceminister.
Konferencję zorganizowano w ramach pierwszej edycji Forum Transferu Nowych Technologii, Innowacji i Rewitalizacji w Przemyśle Silesia Innowacje. Odbyła się ona 24 marca 2014 r. w Sosnowcu.
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: inwestycje, badania, nauka, projekt, rewitalizacja, innowacje
wstecz Podziel się ze znajomymi