Rozbudowa Elektrociepłowni Rzeszów
Nad projektem pracowano w Rzeszowie od sześciu lat. W międzyczasie była zmiana koncepcji, zmiana technologii, unieważnienie postępowania.
Łącznie wszystkie koszty to 110 mln zł. Umowę podpisano w jeszcze w czerwcu 2013 roku. Znaczna częśc inwstycji jest już wykonana, sprowadzony jest sprzęt. Przewidywany czas zakończenia budowy to koniec września 2014. Kogeneracyjny blok gazowy silnikowy składał się będzie z czterech generatorów elektrycznych produkcji szwajcarsko-szwedzkiego koncernu ABB. Napędzany będzie czterema ogromnymi, 120-tonowymi silnikami spalinowo-tłokowymi na gaz ziemny Rolls-Royce, wyprodukowanymi w norweskim Bergen. To silniki okrętowe stosowane w warunkach lądowych. Będą mieć każdy po osiem cylindrów w układzie V, dwurzędowym o pojemności 600 litrów. Przez godzinę każdy będzie zużywał 1600 metrów sześciennych gazu. Dla porównaniu autobusy MPK zużywają 12 metrów sześciennych gazu na godzinę.
Będzie to pierwszy tego typu obiekt w PGE i największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce. Całkowita moc elektryczna bloku wynosić będzie ok. 29 MWe, a moc cieplna ok. 27 Mwt, 87,5 proc. sprawnosci brutto.
Źródło: www.podkarpackagospodarka.pl
Tagi: PGE, elektrociepłownie, energetyka, POIŚ
wstecz Podziel się ze znajomymi