Puławy chcą wyprodukować tworzywa biodegradowalne
Puławskie Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych staje się coraz nowocześniejsze. Uruchomiona pod koniec 2013 r. jednostka wzmacnia potencjał badawczy i produkcyjny. Zakończono właśnie drugi etap jej rozbudowy. Wydano na ten cel 6 mln zł. Łącznie PLTB kosztowało już 20 mln zł.
Laboratorium funkcjonuje w strukturze Instytutu Nowych Syntez Chemicznych. W tej chwili toczą się w nim prace nad recepturami oraz metodami prowadzącymi do powstania nowych tworzyw biodegradowalnych, stąd konieczność rozbudowania części badawczej i produkcyjnej laboratorium. Zakupiono m.in. chromatograf żelowy, który bada masę cząsteczkową skrobi oraz najwyższej klasy wtryskarkę oraz wytłaczarki. Jeśli prace skończą się sukcesem, wówczas powstanie pierwsze w Polsce kompozytowe tworzywo biodegradowalne.
Aktualnie prowadzone prace koncentrują się na opracowaniu surowca na bazie naturalnych włókien, trocin, konopi i skrobi ziemniaczanej. Przeszkodą jest kosztowna technologia produkcyjna, gdyż na razie produkcja biodegradowalnych tworzyw jest kilka razy droższa niż tworzyw ropopochodnych. Odbiorcą tworzyw biodegradowalnych z Puław miałby być przemysł opakowaniowy. Puławski Instytut już poszukuje partnerów biznesowych, którym mógłby sprzedać swoją technologię.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: tworzywa, biodegradowalnosc, synteza, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi