PCC Exol zwiększa swój potencjał produkcyjny. Spółka jest na etapie rozpoczynania nowej inwestycji, którą będzie budowa instalacji do produkcji glicynianów i instalacji do produkcji oksyalkilatów wysokomolowych.
Rusza ważna dla PCC Exol inwestycja
Gdy projekt, którego umiejscowienie zaplanowano w Brzegu Dolnym, a zakończenie przewidziano do połowy 2019 r., zostanie już sfinalizowany, wówczas zdolności produkcyjne Wytwórni Etoksylacji I wzrosną o ok. 15 tys. ton rocznie. W ramach inwestycji powstanie instalacja do produkcji specjalistycznych produktów dla branż przemysłowych (obróbki metalu, produkcji i obróbki papieru, chemii gospodarczej, mycia i czyszczenia przemysłowego, przemysłu spożywczego, tekstyliów i włókiennictwa) oraz do produkcji specjalistycznych surowców kosmetycznych (glicynianów), które są wykorzystywane w produkcji m.in. szamponów, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, kosmetyków do mycia twarzy, ale także detergentów. Celem inwestycji będzie wprowadzenie na rynek nowych produktów. Plan inwestycyjny przewiduje ponadto zakup instalacji pozwalającej na przenoszenie wyników badań ze skali laboratoryjnej na pełną skalę produkcyjną. Łączny koszt omawianego zadania to ponad 15 mln zł.
Aktualnie PCC Exol prowadzi produkcję w dwóch lokalizacjach, tj. w Brzegu Dolnym i w Płocku. Posiada pięć wytwórni: Etoksylację I, Etoksylację II, Siarczanowane I, Siarczanowane II oraz wytwórnię Formulacji Przemysłowych. Potencjał produkcyjny wszystkich jednostek sięga ok. 117 tys. ton rocznie w zależności od portfolio produktowego.
Wytwórnia Etoksylacji I w Brzegu Dolny umożliwia produkcję szerokiego asortymentu etoksylatów masowych i specjalistycznych w ilości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Do wytwórni należy instalacja etoksylacji, alkanoloamidów oraz rozbudowana w 2015 r. instalacja do produkcji betain, należących do grupy chemicznej surfaktantów amfoterycznych. Łączna zdolność produkcyjna tej wytwórni to około 40 tys. ton rocznie i to ona zostanie rozbudowana w wyniku omówionej inwestycji.
W Brzegu Dolnym mieści się także Wytwórnia Siarczanowane I o mocach 10 tys. ton rocznie. W 2015 r. przeszła ona modernizację, w ramach której dostosowano ją do produkcji wyrobów z grupy soli amonowych oraz rozwinięto bazę magazynową instalacji.
W 2008 r. w Brzegu Dolnym uruchomiono też wytwórnię Siarczanowane II o mocach produkcyjnych na poziomie 30 tys. ton rocznie.
Z kolei w Płocku mieści się wytwórnia Etoksylacji II o mocach 30 tys. ton rocznie. Zarówno płocka, jak i dolnobrzeska wytwórnia etoksylacji umożliwiają produkcję surfaktantów stanowiących wyroby gotowe i półprodukty do wytwarzania surfaktantów w wytwórniach Siarczanowane I i Siarczanowane II.
Wytwórnia Formulacji Przemysłowych może się pochwalić możliwościami wytwórczymi rzędu 7 tys. ton rocznie.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: PCC Exol, produkcja, inwestycja
wstecz Podziel się ze znajomymi