Nowa ustawa dotycząca wydobywania w Polsce gazu i ropy.
Do 18 marca 2013 r. Ministerstwo Środowiska prowadzić będzie konsultacje w sprawie nowej ustawy dotyczącej wydobywania w Polsce gazu i ropy. Przepisy odnoszą się do złóż konwencjonalnych i w formacjach łupkowych.
Ministerstwo Środowiska przedstawiło do konsultacji społecznych i międzyresortowych kompleksową nowelizację ustawy „Prawo geologiczne i górnicze” oraz ośmiu innych ustaw.
Nowe przepisy mają unowocześnić system koncesyjny dla węglowodorów w Polsce. Resort chce umożliwić szybszy rozwój poszukiwań i wydobywania gazu łupkowego. Projektowane prawo ma usprawnić system koncesyjny dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów. Ponadto ma umożliwić wspólne wykonywanie koncesji przez kilka podmiotów dzięki formie umowy o współpracy przy wykonywaniu koncesji. Zmniejszy też liczbę koncesji z trzech do jednej i zredukuje obciążenia regulacyjne dla badań geofizycznych złóż węglowodorów.
W ministerialnych propozycjach zapisano czterokrotne podwyższenie dochodów gmin z tytułu wydobycia na ich terenie gazu łupkowego. Przewidziano też możliwość wprowadzenia udziału inwestora państwowego do działalności rozpoznawczej i wydobywczej dla węglowodorów. Przewidywane jest ponadto powstanie instytucji Funduszu Pokoleń, który miałby inwestować zyski z produkcji gazu i ropy.
- Wybór koncesjonariuszy nastąpi tylko w drodze przetargu. Nowe przepisy pozwolą na wspólne wykonywanie koncesji (dzielenie praw i obowiązków) przez współpracujące ze sobą firmy. Państwo będzie mniejszościowym udziałowcem w działalności rozpoznawczej i wydobywczej. Udziałowcem tym będzie Narodowy Operator Kopalin Energetycznych, czyli spółka powołana przez BGK i NFOŚiGW - wyjaśnia Piotr Wożniak, wiceminister środowiska. - Procedura środowiskowa nie będzie już wymagana dla pogłębiania odwiertów rozpoznawczych, ani przy zmianie harmonogramu prac na koncesji. Procedura oceny środowiskowej obejmie obszar około 2 km2 i rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy wskazana zostanie precyzyjnie lokalizacja wiercenia. Dotychczas procedura środowiskowa rozpoczynała się przed wydaniem koncesji i obejmowała nawet 1200 km2 powierzchni, co czyniło ją czasochłonną, kosztowną i mało precyzyjną.
Źródło: http://www.mos.gov.pl/