Ponad sześć miliardów złotych dla polskich przedsiębiorców w ramach ostatnich unijnych dotacji i kredytów okresu 2007-2013. Rusza ogólnopolska kampania informacyjna mająca na celu pomóc przedsiębiorcom wykorzystać ostatnie środki kończącej się perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Mogą one mieć szczególne znaczenie w okresie spowolnienia gospodarczego.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) „Instrumenty Finansowe dla MŚP” przy Związku Banków Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Patroni Honorowi: Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki i Komisja Europejska 15 kwietnia br. w Warszawie zainaugurowali ogólnopolską kampanię informacyjną skierowaną do środowisk przedsiębiorców.
- Uruchamiana dzisiaj kampania ma wesprzeć przedsiębiorców poprzez szybki dostęp do informacji o ostatnich środkach unijnych z tej perspektywy finansowej. Chcemy pomóc polskiemu biznesowi w wykorzystaniu dostępnych środków do ostatniego euro. Ma to szczególne znaczenie obecnie, w czasie spowolnienia gospodarczego- powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji Kampanii.
Kampania dotyczy instrumentów publicznych, wspierających prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej w okresie spowolnienia gospodarczego. Rok 2013 jest czasem szczególnym- z jednej strony jest to kontynuacja obniżonej aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorców, spowodowana ogólnie trudną sytuacją, wynikającą z europejskiego spowolnienia gospodarczego. Z drugiej strony - zgodnie z regulacjami i umowami międzynarodowymi, to ostatni rok dystrybucji środków unijnych do naszej gospodarki realnej. Według szacunków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na przedsiębiorców czeka jeszcze prawie trzy miliardy złotych z funduszy strukturalnych. Do tego należy dodać kolejne trzy miliardy złotych w formie preferencyjnych instrumentów zwrotnych z Programu ramowego UE na rzecz konkurencyjności innowacji (CIP). Informacja i możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami odpowiedzialnymi za skuteczną dystrybucję tych środków do beneficjentów wesprze przedsiębiorców w pokonaniu spowolnienia gospodarczego. Środki te, w razie braku zainteresowania polskich przedsiębiorców, zostaną zwrócone do unijnej kasy, ze stratą dla całej polskiej gospodarki.
- Z naszych dotychczasowych doświadczeń i analiz wynika, że realna możliwość wykorzystania funduszy z budżetu nowej perspektywy UE, nastąpi dopiero za 1-1,5 roku po jej rozpoczęciu. Oznacza to, że powstaje pewna luka, w której podaż środków inwestycyjnych może być ograniczony. Dlatego takie znaczenie mają fundusze dostępne z obecnego budżetu UE, w tym finansowanie zwrotne. Chcemy, wspólnie z bankami, wspierać przedsiębiorców w efektywnym zaangażowaniu tych środków– podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Ostatnie konkursy dotacyjne dla przedsiębiorców, w ramach programów operacyjnych, wdrażanych przez PARP, zostaną ogłoszone lub przeprowadzone właśnie w drugim kwartale bieżącego roku i zakończą się definitywnie do września br. Jednocześnie, w większości regionalnych programów operacyjnych środki bezzwrotne dla przedsiębiorców zostały już wyczerpane. Dlatego tak istotne jest dostarczenie w tym okresie ww. informacji przez PARP i jej Regionalne Instytucje Finansujące.
- W tym roku ogłaszamy jedenaście konkursów w ramach samego tylko programu Innowacyjna Gospodarka. Wśród nich- dotacje na projekty o wysokim stopniu innowacyjności (4.4), które cieszyły się największym zainteresowaniem biznesu spośród wszystkich działań unijnych w Polsce. To nasza reakcja na aktualne potrzeby. Będą też konkursy na inicjowanie działalności innowacyjnej, wsparcie eksportu oraz projektów
e-biznesowych. W czerwcu zaś ruszy nowy, koinwestycyjny fundusz pożyczkowy dla spółek w fazie wczesnego rozwoju- efekt ubiegłorocznych konsultacji z rynkiem- powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kampania zostanie zrealizowana w okresie od 15 kwietnia do 28 czerwca br, tj. w czasie organizacji ostatnich dotacyjnych konkursów dla przedsiębiorców w bieżącej perspektywie finansowej. Po tym okresie, jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, polscy przedsiębiorcy będą musieli poczekać na kolejne wsparcie unijne ok. jednego-półtora roku, czyli aż do 2015 roku. W ramach kampanii działaniami zostaną objęte wszystkie województwa. Na spotkania zaproszono przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacje otoczenia biznesu ze wszystkich regionów. Rozesłano także zaproszenia dla lokalnych mediów. Organizatorzy planują łącznie spotkać się z ponad dwoma tysiącami przedsiębiorców i podmiotów wspierających biznes w terenie.
W ramach spotkań przedsiębiorcy otrzymają także informacje o przydatnych narzędziach w prowadzeniu działalności gospodarczej w trudnych czasach. Należą do nich aktywne programy regionalne i lokalne izb gospodarczych oraz instrumenty zarządzania ryzykiem
w biznesie.
- Podczas kampanii chcielibyśmy pokazać przedsiębiorcom jak ważne jest zrzeszanie się w ramach izb gospodarczych, które w czasie spowolnienia gospodarczego wspomagają przede wszystkim swoich członków, świadcząc usługi doradcze i informacyjne, oraz, podejmują trudne wyzwanie reprezentowania ich interesów w relacjach z samorządem lokalnym i organami administracji państwowej - podkreślił Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Krajowa Izba Gospodarcza jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce. Powstała w 1990 roku i reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. KIG jest także członkiem Eurochambres (Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo – Handlowych), która jest oficjalnym reprezentantem środowisk gospodarczych przed instytucjami UE. Doskonała łączność z lokalnym środowiskiem gospodarczym zapewni sprawne przeprowadzenie Kampanii we wszystkich regionach.
Generalnym Partnerem Kampanii jest Bank Pekao SA – największy polski pośrednik finansowy unijnego programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Bank ten jest nie tylko liderem rynku finansowania małych i średnich przedsiębiorców w Polsce, ale należy także do najbardziej zaangażowanych instytucji finansowych w zakresie programów publicznych na rzecz gospodarki realnej. Pekao uczestniczy w CIP od 2011 roku i jako jedyny bank programu w Polsce uruchomił m.in. specjalne produkty dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Bank udziela także preferencyjnych kredytów w ramach linii kredytowych Grupy EBI oraz finansuje projekty unijne podejmowane przez przedsiębiorców w ramach funduszy strukturalnych.
- Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat Pekao udzielił około czterech tysięcy preferencyjnych kredytów dla mikro i małych firm, a od wejścia Polski do UE finansowanie projektów przez Pekao z wykorzystaniem środków publicznych dla MŚP wyniosło ponad trzech mld. złotych. Chcemy pokazywać nasze dobre praktyki jako przykład skutecznych i prostych rozwiązań, które mogą być także zastosowane w najbliższych latach w nowych programach operacyjnych” – powiedział Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao.
Inicjatorem Kampanii jest KPK CIP przy Związku Banków Polskich, który odpowiada za informację nt. głównego unijnego programu ramowego skierowanego do przedsiębiorców, w ramach którego polskie firmy mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnych gwarancji unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Programy ramowe oznaczają możliwość zdobycia dodatkowych środków wsparcia dla państw członkowskich UE- spoza narodowych alokacji. Ich dystrybutorem jest unijny Europejski Fundusz Inwestycyjny we współpracy z wybranymi, krajowymi pośrednikami finansowymi. W Polsce program aktywowano rynkowo kilkanaście miesięcy temu i już ponad cztery tysiące mikro, małych i średnich przedsiębiorców skorzystało z tych instrumentów, wykorzystując preferencyjne finansowanie o wartości ponad 800 mln zł i generując projekty o wartości ok. czterech miliardów złotych. Co najważniejsze, ponad połowa polskich beneficjentów to start up-y. Jednak możliwości tego programu są dużo większe (jeszcze ponad 3 mld zł), o czym wielu przedsiębiorców nadal nie wie lub myli to wsparcie z innymi- odpłatnymi lub komercyjnymi- gwarancjami dla biznesu. Niewykorzystanie tych środków w terminie spowoduje konieczność ich zwrotu do unijnej kasy.
- Na polskich przedsiębiorców czekają u pośredników programu CIP jeszcze ponad trzy miliardy złotych- w formie preferencyjnych kredytów, pożyczek, leasingu i poręczeń. Przedsiębiorca otrzymuje takie wsparcie bez opłat za unijną gwarancję, bez reżimu pomocy publicznej i w uproszczonej formie, w systemie „jednego okienka”. Ponad cztery tysiące firm już skorzystało z tej formy wsparcia w okresie spowolnienia. Środki te niedługo się wyczerpią, zachęcam więc przedsiębiorców do korzystania dopóty są dostępne- powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP w Polsce.
Szczegółowy wykaz terminów konferencji w poszczególnych województwach dostępny jest na stronie Związku Banków Polskich pod adresem www.zbp.pl/wsparciebiznesu.
http://laboratoria.net/przemysl/17519.html