Warmia i Mazury: firmy poszukiwane
1) Jesteś właścicielem młodej, kilkuosobowej firmy? Borykasz się z:
- pracą w zespole bez wcześniejszego doświadczenia biznesowego,
- brakiem przemyślanej strategii na rozwój swojej działalności,
- przytłaczają cię bieżące problemy – utrata płynności finansowej, zbyt mała sprzedaż, pozyskiwanie nowych klientów,
- uczysz się na własnych błędach i wciąż szukasz swojego miejsca na rynku,
- brakuje ci wiedzy na temat zarządzania projektami?
2) Prowadzisz niewielką firmę, utworzoną i rozwijaną przez osoby z wcześniejszym doświadczeniem biznesowym (często korporacyjnym)?
Firmy tego typu są rozwijane w przemyślany sposób. Bazują na sprawdzonym, akceptowanym przez rynek produkcie. Osoby zarządzające dysponują portfelem klientów. Ograniczeniem są zwykle:
- brak doświadczenia w rozwijaniu dodatkowych funkcji w firmie (zakupy, sprzedaż, marketing, administracja),
- pojawiające się problemy w rozrastających się zespołach (różnice cech osobowych, słaba motywacja do pracy, niskie zaangażowanie, rotacja),
- osoby zarządzające mają tendencje do rozwijania firmy w sposób autorytarny, z nastawieniem na realizację określonych celów.
Szukasz środków na finansowanie dalszego rozwoju, kontaktów ze środowiskiem nauki lub partnerów biznesowych do realizacji wspólnych projektów?
3) Masz firmę rodzinną, prowadzoną od wielu lat przez tą samą osobę/ rodzinę? Firma rozwija się bardzo stabilnie, posiadacie uznaną markę i portfel klientów. Problemy pojawiają się, kiedy firma zaczyna tracić udział w rynku lub traci płynność finansową. Wtedy zwykle:
- osoba zarządzająca zbyt mocno ingeruje w różne obszary funkcjonale firmy, nie dając tym samym pełnej swobody działania kierownictwu średniego szczebla,
- pojawiają się konflikty, problemy z komunikacją,
- inwestycje często są wynikiem intuicji właściciela, a nie przemyślanej decyzji biznesowej,
- problemem jest niskie zaangażowanie pracowników (brak motywacji) i niedostrzeganie tego problemu przez właściciela.
Szukasz środków na rozwój i masz potrzebę współpracy ze środowiskiem naukowym lub szukasz sposobu na poprawienie swojej konkurencyjności (optymalizację kosztów, wchodzenie na nowe rynki)?
Firma jest przygotowywana się do sukcesji, a osoby mające przejąć firmę (często syn lub córka właściciela) nie mają wiedzy biznesowej, ale zauważają problemy wynikające z obecnego stylu zarządzania? Chcą zmienić firmę, rozwijać ją w bardziej nowoczesny sposób, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić?
4) Masz firmę działającą na szeroką skalę, często w pewnej niezagrożonej niszy? Firmę produkcyjną lub logistyczną, realizującą powtarzalne działania (np. produkcja seryjna) lub będącą ogniwem w łańcuchu dostaw (np. hurtownia)? Innowacje położone są na optymalizację, ograniczanie kosztów czy pomysły racjonalizatorskie?
Ograniczeniem jest dostęp do wykwalifikowanej kadry, która merytorycznie zaangażowałaby się w prace rozwojowe? Szukasz dostępu do nowych zasobów (infrastruktura) oraz partnerów, z którymi moglibyście dalej rozwijać swoje pomysły (inne podmioty, jednostki B+R)?
Jeśli nadal masz pytania czy wątpliwości, skontaktuj się z nami:
Piotr Nędzewicz, e-mail: piotr.nedzewicz@ppnt.poznan.pl, tel: 61/622 69 26, kom: 696 012 126
Roman Niedzielski, e-mail: roman.niedzielski@ppnt.poznan.pl, tel: 61/622 69 26, kom: 696 012 050
Źródło: www.ppnt.poznan.pl
http://laboratoria.net/przemysl/19160.html