Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych poszukają polihalitu
Dla gdańskich Fosforów należących do Grupy Azoty Puławy podstawowym celem prac wydobywczych jest pozyskanie polihalitu, czyli siarczanu potasowo-magnezowo-wapniowego, który może stanowić źródło potasu w produkcji nawozów wieloskładnikowych.
- Poszukiwanie złóż oraz związane z tym bezpieczeństwo surowcowe jest strategicznym obszarem zainteresowań w całej Grupie Azoty – mówi Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. - Dodatkowo wykorzystanie nowego surowca, polihalitu może skutkować jakościową zmianą filozofii produkcji nawozów w gdańskich Fosforach. Potas w tej formie, zawarty w nawozach wieloskładnikowych, jest bowiem lepiej przyswajalny przez rośliny, daje wyższą skuteczność nawożenia i jest bardziej przyjazny dla środowiska niż jego chlorkowa postać.
Podjęcie tego rodzaju działań jest zgodne ze strategią Grupy Azoty. Zakłada ona dywersyfikację surowcową i stanowi jeden z elementów dostępu do własnych zasobów surowcowych. W najbliższym czasie strony porozumienia podejmą rozmowy nad doprecyzowaniem formy i zasad współpracy w tym przedsięwzięciu. List intencyjny obowiązuje do 31 grudnia 2015 r.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
http://laboratoria.net/przemysl/19269.html