Bank BAML: lepsza perspektywa dla inwestycji publicznych w Polsce
"Zmiany w prywatnym systemie emerytalnym ogłoszone we wrześniu są początkiem kampanii wyborczej, a ich skutkiem będzie wyższa absorpcja unijnych środków w 2014 r. i szybszy przyrost nakładów na inwestycje publiczne" – napisał bank w cotygodniowym komentarzu.
Poprawia się też perspektywa dla kredytu konsumpcyjnego. "Coraz więcej oznak wskazuje na ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych, jednak umiarkowany stosunkowo przyrost eksportu hamuje inwestycje firm" – ocenia BAML.
"Sprzedaż detaliczna w lipcu i sierpniu była realnie wyższa o 3,8 proc. rdr w porównaniu z przyrostem o 0,7 proc. rdr w II kw. br. i 0,8 proc. rdr w I kw. Eksport w lipcu-sierpniu przyrósł średnio o 3,9 proc. rdr wobec 5,5 proc. w II kw. 2014 r. i 3,2 proc. rdr w I kw. Zaufanie w biznesie poprawia się, ale bez silniejszego przyrostu eksportu, firmy ograniczą inwestycje kapitałowe do minimum" – zaznacza bank.
BAML odnotowuje systematyczny przyrost aktywów filii polskich banków korzystających z wyższych transferów banków zachodnich, na czym krótkookresowo korzysta złoty. Oznacza to, że kredyt na polskim rynku będzie łatwiej dostępny, a bilans płatniczy bardziej odporny na zawężanie super luźnej polityki pieniężnej Fed.
Według BAML, banki zachodnie w latach 2011-12 wycofały z Polski łącznie 6 mld euro netto. Proces ten ma się ku końcowi, o czym świadczy to, że w lipcu-sierpniu 2013 r. do Polski w formie kapitału bankowego napłynęło netto 4,8 mld euro.
"Nastawienie gospodarstw domowych do pożyczek poprawia się. Pożyczki dla gospodarstw przyrosły o 3 proc. rdr w sierpniu, co jest powolną, ale systematyczną poprawą wobec spadku o 0,2 proc. rdr w listopadzie ub. r. (...) Pożyczki na cele konsumpcyjne przyrosły w sierpniu o 0,2 proc. rdr, co jest pierwszym wzrostem od marca 2011 r." – wskazuje BAML.
Bank zauważa zarazem, iż firmy wciąż zajmują wobec kredytu postawę wyczekującą. Pożyczki dla firm sektora pozafinansowego wzrosły w sierpniu o 0,4 proc. rdr, co bank nazywa ruchem w trendzie bocznym przez piąty miesiąc z rzędu. Pożyczki na cele inwestycyjne wzrosły w sierpniu o 3,1 proc. rdr, ale zostało to zrównoważone przez spadek pożyczek w formie kapitału obrotowego i niski popyt na pożyczki mieszkaniowe.
Źródło: www.pap.pl
http://laboratoria.net/przemysl/19756.html