Porozumienie gazowo - petrochemiczne: Sibur i Gazprom
Porozumienie zawarte przez dwa kluczowe dla rosyjskiej gospodarki podmioty dotyczy budowy instalacji przetwórstwa gazu ziemnego i powiązanego z nim kompleksu petrochemicznego. Miejsce tej inwestycji to miasto Biełogorsk, obwód amurski, azjatycka części Rosji.
Dokument nakreśla ramy współpracy w zakresie budowy obliczonego na szeroką skalę kompleksu przetwórczego wieloskładnikowego gazu. Dostarczany tam surowiec pochodzić będzie z Jakucji i Irkucka, czyli lokalizacji, w których Gazprom rozwija Wschodni Program Gazowy. Został on zatwierdzony przez rosyjski rząd sześć lat temu. Według szacunków rezerwy brane pod uwagę w programie oscylują wokół 5,2 bln m3 gazu. Moskwa wykłada 40 mld dolarów w wydobycie gazu ze wschodniej Syberii i jego transport do regionu Azji i Pacyfiku. Projekt obejmuje m.in. budowę rurociągu o długości 3,2 tys. km, który połączyłby złoża ze stacją skraplania gazu we Władywostoku.
W Biełogorsku największa rosyjska firma rozważa wzniesienie zakładu przetwórstwa gazu ziemnego o wydajności 60 mld m3, w którym odbywać będzie się separacja etanu i pozostałych frakcji gazowych. Sibur z kolei zyskałby kompleks petrochemiczny etan przetwarzający i w ten sposób wykorzystywany do produkcji monomerów i polimerów.
Aleksiej Miller, prezes Gazpromu stwierdził, że projekt jest opłacalny, bo jednym z priorytetów koncernu jest podjęcie kompleksowych działań na wschodzie Rosji, tak by zapewnić wykorzystanie wszystkich składników gazu ze wschodnich złóż. Poprzez wznoszenie nowych instalacji petrochemicznych dokonywać ma się natomiast wzrost gospodarczy i rozwój wschodniej części Syberii i rosyjskich regionów Dalekiego Wschodu.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
http://laboratoria.net/przemysl/20021.html