Połączenie gazowe Polska-Słowacja
Połączenie obu systemów przesyłu gazu ziemnego ma być istotnym elementem rozbudowy regionalnej infrastruktury gazowej w ramach koncepcji europejskiego gazowego Korytarza Północ – Południe. Połączenie przyczyni się do stworzenia dogodnych warunków dla funkcjonowania konkurencyjnego wewnętrznego rynku gazu w regionie między innymi poprzez zapewnienie obu krajom większej dywersyfikacji źródeł i dróg transportu gazu oraz wzrostu bezpieczeństwa jego dostaw.
Nowy transgraniczny gazociąg między Polską a Słowacją może dać polskiemu rynkowi dostęp do dostaw gazu z tzw. Korytarza Południowego, przez który może popłynąć gaz ziemny z regionu Morza Kaspijskiego poprzez giełdę gazu w Baumgarten i oddane ostatnio połączenie Słowacja-Węgry, a także może wzmocnić stabilność dostaw gazu ziemnego do Polski. Ponadto słowackie podmioty uzyskają dostęp do gazu oferowanego na polskim rynku, w tym LNG z obecnie budowanego terminalu w Świnoujściu lub z magazynów gazu. Projekt umożliwi także realizację dostaw LNG, a w przyszłości być może także nadwyżek gazu pochodzących z niekonwencjonalnych źródeł z Polski do pozostałych krajów europejskich.
Projekt gazowego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja zakłada budowę nowego transgranicznego gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Rozważana przepustowość połączenia to 5,7 mld metrów sześc./rok w pierwszej fazie projektu i nawet 9,5 mld metrów sześc./ rok w drugiej fazie realizacji projektu do Polski oraz ok. 4,7 mld metrów sześc./rocznie na Słowację. Obydwaj operatorzy szacują, iż projekt mógłby zostać ukończony najwcześniej na koniec 2018 roku.
Wiecej na stronie: www.gospodarkapodkarpacka.pl
http://laboratoria.net/przemysl/20089.html