B+R+I w programach 2014-2020
Wiceszefowa resortu przedstawiła informacje o kolejnej pespektywie finansowej, w szczególności o nowej puli Funduszy Europejskich na prace badawczo-rozwojowe oraz przedsięwzięcia zwiększające innowacyjność.
Nowością w porównaniu do poprzedniej perspektywy, jest kierowanie strumienia unijnych środków na obszary priorytetowe z punktu widzenia rozwoju danego kraju i jego regionów, tzw. inteligentne specjalizacje, co między innymi przyczyni się do wzmocnienia jakości badań oraz pozycji krajowych jednostek badawczych na arenie międzynarodowej. – Określanie inteligentnych specjalizacji jest procesem dynamicznym – aby zwiększać poziom konkurencyjności gospodarki, trzeba regularnie monitorować rynek, a także stymulować wzrost w obszarach o największym potencjale rozwojowym – zaznaczyła wiceminister Wendel.
Programem który w największym stopniu będzie wspierał innowacyjność, działalność badawczo-rozwojową jest Inteligentny Rozwój. – Ma on umożliwić skuteczne przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd rozwiązania, technologie, produkty czy usługi – powiedziała wiceminister infrastruktury i rozwoju. Fundusze na wspomniane działania zapewnią również programy regionalne oraz program dedykowany wschodnim województwom kraju, którego celem jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności tej części Polski. – RPO finansować będą przedsięwzięcia zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw, poprzez inwestycje oraz rozwój kadr i kompetencji, a także wzmacniające regionalne inteligentne specjalizacje, głównie w zakresie innowacji oraz prac B+R – poinformowała wiceminister.
Uzupełniające działania będą realizowane w ramach Programów Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polska Cyfrowa. – Mimo tego, że PO PC nie skupia się na wspieraniu działań z obszaru badań, rozwoju i innowacji, planowane do osiągnięcia za jego pomocą efekty, w szczególności te związane z powszechnym dostępem do internetu szerokopasmowego oraz zwiększeniem liczby osób wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne w codziennym życiu, powinny być rozpatrywane w kontekście tworzenia podstaw dalszego rozwoju innowacyjności – zaznaczyła Iwona Wendel. W ramach PO WER, wspierana będzie między innymi dydaktyczna działalność szkół wyższych – działania koncentrować się będą na zapewnianiu kształcenia odpowiadającego potrzebom gospodarki i rynku pracy.
http://www.mir.gov.pl/fundusze/fundusze_europejskie_2014_2020/strony/start.aspx
Źródło: www.mir.gov.pl
http://laboratoria.net/przemysl/20437.html