Comaxel inwestuje w laminat z odpadów
Firma Comaxel planuje otworzenie w Gołdapi zakładu, którego działalność będzie polegała na przetwarzaniu (odzysku) odpadów niebezpiecznych w postaci odpadowych klejów i szczeliw zawierających rozpuszczalniki organiczne i inne substancje niebezpieczne.
Realizowany przez Comaxel na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej proces przetwarzania odpadów prowadzony będzie z wykorzystaniem metody odzysku R5, tj. recyklingu lub odzysku innych materiałów nieorganicznych.
Pozyskane przez firmę odpady stanowić będą fragmenty mat z włókien szklanych, nasączone nieutwardzoną żywicą epoksydową. Powstawać będą w ramach produkcji łopatek turbin wiatrowych w zakładach firm Vestas i Gamesa w Danii, Włoszech oraz Hiszpanii. Odpadowe fragmenty mat z włókien szklanych transportowane będą przez wytwórcę w drewnianych skrzyniach z wykorzystaniem transportu samochodowego do zakładu Comaxel.
W projektowanej instalacji do odzysku odpadów niebezpiecznych Comaxel poddawał będzie odpady procesowi przetwarzania z wykorzystaniem wysokiej temperatury oraz ciśnienia.
W pierwszym etapie procesu technologicznego, z dostarczanych na teren zakładu w Gołdapi fragmentów tzw. prepregu usuwana będzie folia ochronna znajdująca się po obu stronach materiału. Następnie surowiec zostanie wprowadzony na linię technologiczną. Efektem procesu produkcyjnego, czyli odzysku odpadów niebezpiecznych będzie półprodukt, w postaci arkusza laminatu.
Na koniec produkowane w zakładzie w Gołdapi laminaty zbrojone włóknem szklanym odbierane będą przez firmy Vestas i Gamesa. Zgodnie z informacją podaną przez inwestora, maksymalna wydajność instalacji wyniesie ok. 200 kg/h.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl