Komisja Europejska wydała zgodę na joint venture INEOS i Solvay
![](http://laboratoria.net/img/istock/prawo.jpg?1399985121080?1399985121080)
INEOS został zobowiązany do znalezienia kupców na swoje instalacje produkcyjne w zakresie suspensyjnego polichlorku winylu i powiązanych z nimi aktywów, tak by ich nowy nabywca był w stanie podjąć konkurencję z nowym joint venture. Komisja Europejska stwierdziła, że obydwie firmy nie będą mogły zamknąć przygotowywanej przez siebie transakcji do czasu zawarcia wiążącego porozumienia z zatwierdzonym przez nią nabywcą jednostek INEOS.
Proces dezinwestycji zakłada zbycie należących do INEOS jednostek produkujących suspensyjny polichlorek w niemieckim Wilhelmshaven, francuskim Mazingarbe i holenderskim Beek, a także instalacji związanych z biznesem chloro-alkalicznym oraz biznesem dichlorku etylenu i monomerów chlorku winylu w belgijskim Tessenderlo i brytyjskim Runcorn.
W ubiegłym roku INEOS i Solvay poinformowały o zamiarze powołanie wspólnej firmy, która produkowałaby polichlorek winylu. Nowe przedsiębiorstwo miałoby szansę osiągnięcia na europejskim rynku sprzedaży w wysokości ok. 4,3 mld euro rocznie. W efekcie powstałby trzeci co do wielkości światowy producent PCW. Solvay wniósłby do JV własną spółkę Solvin (ma w niej 75% udziałów, resztę posiada BASF) oraz instalacje chlorowe, w skład których wchodzi siedem europejskich jednostek. INEOS zaoferowałby natomiast spółkę zależną Kerling, która aktualnie jest numerem jeden, jeśli chodzi o produkcję PCW w Europie i dysponuje 10 fabrykami w siedmiu krajach. Rolą Komisji Europejskiej jest wydanie zgody na taką koncentrację, tak by nie naruszała ona swobody konkurencji.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
http://laboratoria.net/przemysl/21415.html