Klaster Zielona Chemia tworzy spożywcze powłoki
Swój półmetek osiągnęły już prace prowadzone w ramach projektu FreshCoat, którego polskim koordynatorem jest Klaster Chemiczny Zielona Chemia.
W związku z postępem działań finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prowadzonych przez niemiecki Instytut Fraunhofera oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych odbyło się w ostatnim czasie kilka spotkań z udziałem partnerów przedsięwzięcia. Przedstawiono dotychczasowe wyniki badań, z których wynika, że naukowcy są na etapie wyboru najbardziej funkcjonalnych powłok jadalnych do wydłużenia okresu trwałości świeżych produktów spożywczych, głównie truskawek, melonów, kiełków warzyw.
W ramach projektu FreshCoat powstają powłoki do przedłużenia okresu trwałości świeżych produktów spożywczych. Mają być dostosowane pod względem właściwości do konkretnego produktu. Jako bazowy materiał do ich produkcji stosowane są jadalne biopolimery dopuszczone do kontaktu z żywnością (skrobia, pochodne celulozy, alginian oraz chitozan). Jako aktywne substancje antymikrobiologiczne używane są z kolei naturalne ekstrakty roślinne, bakteriocyny oraz konwencjonalne konserwanty.
Podczas prac badawczych brane są również pod uwagę aspekty sensoryczne (powłoka musi być niewyczuwalna dla konsumenta). Nanoszenie powłok prowadzone jest bez konieczności dodatkowych nakładów za pomocą standardowych metod, czyli natryskiwania, zanurzania, itp. W ramach projektu przewidziano ponadto dobór zewnętrznego i ekologicznego opakowania z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
http://laboratoria.net/przemysl/22110.html