Koncern DSM rezygnuje z produkcji kaprolaktamu
Holenderski koncern DSM sprzedaje brytyjskiemu funduszowi CVC Capital Partners posiadane przez siebie aktywa w obszarze produkcji kaprolaktamu, akrylonitrylu oraz żywic kompozytowych. W wyniku transakcji powstanie nowa spółka, której udziałowcami będą obydwie strony.
Efektem podpisanej przez DSM i CVC umowy, opiewającej na kwotę ok. 600 mln euro, jest powołanie przedsiębiorstwa o nazwie NewCo, w którym to fundusz będzie posiadał 65% udziałów, a DSM pozostałe 35%. Nowa firma będzie zatrudniać ok. 1,9 tys. osób i powinna generować przychody na poziomie ponad 2 mld euro. Działać będzie w trzech obszarach biznesowych: kaprolaktamu, akrylonitrylu i żywic kompozytowych. Wszystkie formalności związane z transakcją powinny zostać zamknięte w trzecim kwartale tego roku.
W ocenie Feike Sijbesmy, dyrektora generalnego i prezesa DSM, decyzja o wydzieleniu ze swych struktur działu biznesowego specjalizującego się w produkcji wspomnianych półproduktów jest pochodną ogłoszonej jesienią ubiegłego roku strategii koncernu. Postuluje ona optymalizację portfela produktowego, odejście od produkcji podlegającej wysokiej cykliczności oraz skupienie się na rozwoju takich branż, jak dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz zaawansowane materiały.
Pomimo utworzenia nowej struktury, DSM postanowił, że 80% potrzebnego mu kaprolaktamu do produkcji poliamidu 6, którego to jest czołowym światowym wytwórcą, przez najbliższe 15 lat kupować będzie od NewCo. Tym samym firma zabezpiecza sobie dostawy kluczowego półproduktu do rozwoju działalności w przemyśle tworzyw sztucznych.
NewCo dysponować będzie aktywami związanymi z produkcją kaprolaktamu w Europie,. Ameryce Północnej i Chinach. Zwłaszcza w Holandii dysponuje wysoce rozwiniętym zapleczem badawczo – rozwojowym i produkcyjnym.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl