Cele rozwojowe Polski w latach 2014-2020
– Dotychczasowe osiągnięcia transformacji społeczno-gospodarczej oraz okresu członkostwa w Unii, w tym wdrażania Funduszy Europejskich dowodzą, że Polska stworzyła efektywne mechanizmy prowadzenia świadomej polityki rozwoju, wytyczając i realizując długookresowe cele strategiczne – zaznaczył wiceminister Paweł Orłowski podczas konferencji „Polska 2020: Jak osiągnąć rozwojowy sukces?”.
Efektem myślenia strategicznego nastawionego na przygotowanie kraju do stawienia czoła wyzwaniom rozwojowym w horyzoncie średnio i długookresowym są przyjęte do realizacji dokumenty strategiczne. – Dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce stworzono stabilne ramy makroekonomiczne rozwoju, zbudowano sprawnie działające mechanizmy wolnego rynku oraz zintegrowano gospodarkę kraju i regionów z gospodarką światową – podkreślił wiceszef resortu.
– Zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki wymaga aktywniejszego podjęcia prac badawczych i rozwojowych przez rodzime firmy. W ciągu najbliższych lat stworzone zostaną warunki stymulujące wzrost udziału sektora prywatnego w finansowaniu tego rodzaju aktywności – poinformował wiceminister Orłowski mówiąc o głównych kierunkach działań w latach 2014-2020. Dodał, że istotnym wyzwaniem jest zwiększenie powiązań pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorcami. – Powstająca w ośrodkach akademickich, naukowych i badawczych wiedza w większym niż dotychczas stopniu powinna być przekształcana w sukces rynkowy. Pierwszoplanowym zadaniem państwa jest stworzenie odpowiedniego otoczenia stymulującego nawiązywanie współpracy między uczelniami, firmami i instytucjami finansowymi. Kluczowym partnerem będą w tym zakresie stowarzyszenia i organizacje gospodarcze – podkreślił Paweł Orłowski.
Fundamentem dla wymienionych działań musi być dalsza poprawa jakości kształcenia. – Rola oraz poziom prowadzonych na uczelniach badań muszą wzrosnąć i mieć na celu generowanie jak największych efektów w gospodarce kraju i regionów. Znaczna ich część powinna być realizowana we współpracy z partnerami z zagranicy i na zlecenie firm – zaznaczył wiceminister infrastruktury i rozwoju.
– Doświadczenia z mijającej perspektywy pokazują, w jak dużym stopniu trwały rozwój jest uzależniony od decyzji dotyczących przeznaczenia unijnych środków. Muszą być one inwestowane w dziedziny dające szanse na trwały i inteligentny rozwój, przynoszący zyski i pozwalający na realizację kolejnych przedsięwzięć. Umowa Partnerstwa oraz programy na lata 2014-2020 wraz z pozostałymi dokumentami na nowy okres programowania, wskazują drogę do realizacji tych zamierzeń – podsumował wiceminister Paweł Orłowski.
Konferencja odbyła się 13 kwietnia 2015 r.
Źródło: www.mir.gov.pl