Grupa Azoty ZAK: nowa instalacja do produkcji plastyfikatorów
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn otworzyła nową instalację produkcyjną i w ten sposób rozszerzyła swoje portfolio o pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy Oxoviflex.
Inwestycja Grupy Azoty ZAK to odpowiedź na rosnące zainteresowanie rynku przetwórstwa PCW innowacyjnymi produktami. Dzięki najnowocześniejszej w tej części Europy instalacji do produkcji plastyfikatorów, kędzierzyńska spółka będzie mogła produkować 50 tys. ton Oxoviflexu rocznie. Inwestycja kosztowała ponad 40 mln zł i powstała w ramach współpracy z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia.
Produkt nie podlega ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym i jest bezpieczny. Wśród plastyfikatorów ogólnego zastosowania Oxoviflex jest jednym z najnowocześniejszych. Wyróżnia go nie tylko jakość, ale też konkurencyjność cenowa wobec innych, obecnych na rynku produktów tego typu.
Plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PCW i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa. Najnowszy produkt z portfolio kędzierzyńskich zakładów azotowych może być z powodzeniem stosowany do produkcji całej gamy wyrobów z PCW, czyli wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór, folii i opakowań. W odróżnieniu od plastyfikatorów ftalanowych może być również stosowany przy produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością czy zabawek dla dzieci.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl