Orlen Południe inwestuje w bioetanol
Firma Orlen Południe rozważa inwestycję w postaci budowy instalacji bioetanolu do celów paliwowych. Preferowanym miejscem dla powstania takiego kompleksu byłaby miejscowość Jedlicze w województwie podkarpackim.
Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Orlen Południe ogłosiła konkurs na opracowanie studium wykonalności dla instalacji bioetanolu do celów paliwowych. Analizowane będą możliwości podjęcia decyzji w sprawie inwestycji w fabrykę do produkcji bioetanolu drugiej generacji (2G) z możliwością wytwarzania bioetanolu pierwszej generacji (1G) w okresie przejściowym.
Inwestycja byłaby prowadzona w dwóch etapach: pierwszy zakładałby rozpoczęcie produkcji etanolu 1G, drugi zaś rozbudowę powstałej instalacji 1G do docelowej instalacji 2G. Powstały obiekt miałby zatem umożliwić produkcję etanolu 1G oraz 2G w zależności od uwarunkowań formalnoprawnych oraz surowcowych. Projektowana instalacja do produkcji bioetanolu odwodnionego do celów paliwowych musiałaby spełnić wytyczne nowo uchwalonych Dyrektyw UE z zakresie emisji GHG. Planowana zdolność produkcyjna fabryki to 40-50 tys. m3 EtOH w skali roku.
Jeśli chodzi o użytą technologię to instalacja do produkcji bioetanolu 2G powinna być w pełni kompatybilna z węzłem produkcji bioetanolu 1G funkcjonującym w okresie przejściowym. Odbiorcą gotowego produktu byłby PKN Orlen.
Wiadomo, że firma analizuje możliwości pozyskania surowca z roślin jadalnych, m.in. kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, żyta, buraków cukrowych, ziemniaków oraz surowców niejadalnych, takich jak słoma, drewno, zrębki drzewne, drzewa liściaste i iglaste. Ponadto analizowana jest możliwość pozyskania surowców, będących produktami ubocznymi w innych procesach (cukrownia, mleczarnia).
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
http://laboratoria.net/przemysl/23726.html