Kolejna rozbudowa gazociągu Nord Stream
Kolejne dwie nitki gazociągu północnego biec będą przez Morze Bałtyckie, omijać Polskę i łączyć Rosję z Niemcami. Umowę na budowę infrastruktury podpisały firmy z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii oraz Austrii. To informacja ważna także dla zaopatrującego się w gaz ziemny przemysłu chemicznego.
Projekt, w który zaangażowane są koncerny Gazprom, E.ON, Royal Dutch Shell i OMV to faktyczna rozbudowa gazociągu północnego Nord Stream. Wymienione podmioty podpisały list intencyjny, który zakłada powstanie dwóch nowych nitek gazociągu łączących Rosję z Niemcami i przecinających Morze Bałtyckie. Tym samym przesył gazu ziemnego z Rosji bezpośrednio do Niemiec będzie mógł odbywać się jeszcze sprawniej. Rozbudowana część gazociągu będzie mieć dokładnie taką samą wielkością mocy przesyłowej, jak istniejące połączenie Nord Stream, czyli 55 mld m3 gazu rocznie.
Jak przyznał w specjalnym oświadczeniu Gazprom, „dodatkowa infrastruktura transportowa, wytyczona na najkrótszej trasie łączącej pola gazowe w północnej Rosji z Europą, zwiększy bezpieczeństwo i niezawodność dostaw realizowanych w oparciu o nowe kontrakty między stronami". Z kolei przedstawiciele Royal Dutch Shell uznali, że gaz ziemny w dalszym ciągu będzie kluczowym składnikiem w obszarze budowania bilansu energetycznego Europy, dlatego projekt ma tak duże znaczenie dla zaspokojenia popytu na nośniki energii, zwłaszcza w sytuacji, gdy w samej Europie dostęp do gazu jest coraz trudniejszy.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl