Współpraca badawcza Sanofi, Evotec oraz Apeiron Biologics
firma Sanofi ogłosiła podjęcie współpracy badawczej i podpisanie umowy licencyjnej z firmami Evotec oraz Apeiron Biologics. Celem współpracy jest odkrycie i opracowanie metod terapii immunoonkologicznych, prowadzonych w oparciu o leki drobnocząsteczkowe, będących zarazem pierwszymi w swojej klasie lekami przeznaczonymi do leczenia pacjentów z guzami litymi oraz nowotworami układu krwiotwórczego. Mechanizm ich działania ma polegać na zwiększaniu aktywności przeciwnowotworowej układu immunologicznego człowieka.
„Immunoonkologia stała się obecnie szczególnie obiecującą dziedziną medycyny w kontekście opracowywania metod terapii mogących prowadzić do całkowitego wyleczenia wielu pacjentów z chorobą nowotworową" powiedziała Victoria Richon, Wiceprezes i Kierownik Działu Badań nad Nowotworami, Działu Odkryć i Badań nad Cząsteczkami we Wczesnej Fazie Rozwoju w firmie Sanofi. „ Współpraca z takimi partnerami jak Evotec i Apeiron Biologics znacznie przyspieszy realizację naszej wspólnej wizji opracowania pełnowartościowych, innowacyjnych metod terapii z wykorzystaniem leków drobnocząsteczkowych".
Ekspertyzy firmy Evotec w zakresie technologii i doświadczenie firmy Apeiron Biologics w dziedzinie immunologii pozwolą zogniskować wspólne działania wokół opracowania nowej generacji metod terapii immunoonkologicznej, w oparciu o identyfikację nowatorskich leków drobnocząsteczkowych oraz punktów ich uchwytu. Oczekuje się, że właśnie te metody leczenia będą stanowić uzupełnienie dostępnych obecnie inhibitorów punktów kontrolnych. Współpraca została zainicjowana po ogłoszeniu pozytywnych i obiecujących wstępnych wyników wysokowydajnej fenotypowej metody przesiewowej, niezbędnej do oceny potencjalnych cząsteczek do dalszego ich rozwoju, które to badania na zlecenie firmy Apeiron Biologics przeprowadzała firma Evotec. W ramach tej współpracy firma Sanofi uzyskuje możliwość prowadzenia przesiewowej oceny własnych baz związków chemicznych, potrzebnych do identyfikacji nowych substancji drobnocząsteczkowych, i kandydujących do dalszych prac rozwojowych.
Więcej na stronie: www.farmacom.com.pl