Grupa Azoty opracowała nowy typ poliamidu
Nowe tworzywo poliamidowe, o nazwie handlowej Tarnamid T-27 AM wykazuje cechy antybakteryjne i antygrzybiczne. Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty, sukces produktu zaczął się już w fazie projektowej, a punktem wyjścia dla opracowania przedstawianej odmiany poliamidu było stworzenie innowacyjnej metody immobilizacji nanocząstek srebra do tworzywa sztucznego. Dokonał tego zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Istotą naszego rozwiązania jest to, że potrafimy bardzo mocno przytwierdzić nanocząstki do tworzywa. Chodzi o to, by zostały tam, gdzie są potrzebne. Nasza technologia sprawia, że nanocząstki nie „wyciekają”. Łatwo też dodać je do produkowanych obecnie tworzyw, ponieważ technologia ta nie wymaga np. zmieniania linii produkcyjnych – wyjaśnia prof. Szczepan Zapotoczny z UJ.
– Opracowana w Laboratorium Tworzyw Sztucznych Grupy Azoty receptura innowacyjnego poliamidu nie powoduje żadnych zmian we właściwościach mechanicznych tworzywa spowodowanych dodatkiem HMA. Natomiast testy biologiczne potwierdziły antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości zmodyfikowanego tworzywa w stosunku do najgroźniejszych szczepów bakterii i grzybów. Dlatego też postanowiliśmy włączyć do oferty produktowej tworzywo o właściwościach antymikrobiotycznych pod nazwą Tarnamid T-27 AM – mówi Małgorzata Malec, dyrektor Segmentu Biznesowego Tworzywa w Grupie Azoty.
Dzięki unikalnym właściwościom nowy poliamid znajdzie zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, w których są potrzebne elementy pozbawione szkodliwych mikrobów, np. w medycynie, transporcie publicznym, przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, AGD.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl