Fundusze europejskie dla przedsiębiorców
Wiceminister Niezgoda podkreślił, że największe szanse na dofinansowanie będą mieli przedsiębiorcy realizujący inwestycje w branżach wskazanych jako szczególnie istotne z puntu widzenia rozwoju regionu i kraju, tzw. inteligentnych specjalizacjach.
Więcej dla firm z Polski Wschodniej
Program ten w odróżnieniu od swojego poprzednika – Programu Rozwój Polski Wschodniej, kładzie nacisk na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorczości. Znaczna część jego środków – 719 mln euro zostanie przeznaczona m.in. na wzmacnianie powiązań kooperacyjnych MŚP w zakresie tworzenia i rozwoju innowacyjnych produktów i usług. Dzięki temu programowi absolwenci i studenci ostatnich lat studiów otrzymają wsparcie na przekształcenie swoich innowacyjnych pomysłów w biznes.
Badania i rozwój
Na podnoszenie innowacyjności firmy mają do dyspozycji prawie 10,2 mld euro (8,6 mld z FE) z programu Inteligentny Rozwój, który będzie wspierał cały proces powstawania innowacji: od tworzenia koncepcji niespotykanych produktów, usług lub technologii, przez przygotowanie prototypów/linii pilotażowych, po ich wprowadzenie na rynek. O dofinasowanie będą mogły starać się m.in. te firmy, które samodzielnie lub we współpracy z innymi przedsiębiorstwami i jednostkami naukowymi realizują projekty badawczo-rozwojowe.
Przedsiębiorczość młodych
Dodatkowo, z programu Wiedza Edukacja Rozwój realizowana będzie Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych. Ok. 1,76 mld euro środków unijnych zostanie przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości, szczególnie osób młodych poniżej 30 roku życia oraz na tworzenie nowych miejsc pracy. Osoby młode mogą uzyskać dotacje na utworzenie przedsiębiorstwa oraz doradztwo i szkolenia umożliwiające zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Regionalne wsparcie
Znaczące środki dla przedsiębiorców dostępne będą w 16 regionalnych programach operacyjnych. Łącznie z programów regionalnych do firm trafi ok. 7 mld euro. Środki te będzie można pozyskać m.in. na: zakładanie i rozwój nowych firm, wsparcie inkubatorów przedsiębiorczości, przygotowanie terenów inwestycyjnych czy rozbudowę przedsiębiorstwa, której efektem będzie wprowadzenie na rynek nowych produktów/usług.
Wiceminister Niezgoda zwrócił uwagę, że działania w zakresie podnoszenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw będą realizowane w większości na poziomie regionalnym ze względu na lepsze dopasowanie wsparcia do potrzeb rozwojowych firm wynikających z inteligentnej specjalizacji oraz regionalnych potencjałów.
Instrumenty bardziej zwrotne
W kolejnych latach przedsiębiorcy w szerszym zakresie będą korzystać z instrumentów zwrotnych (np. pożyczek i poręczeń), które mają poprawić dostęp małych i średnich firm do źródeł finansowania projektów umożliwiających ich rozwój na rynku. Będą one wykorzystywane w obszarze wzmacniania konkurencyjności MŚP, inwestycji w B+R i innowacje, efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii.
Źródło: www.mir.gov.pl
http://laboratoria.net/przemysl/24233.html