Pharmena z pozytywną opinią brytyjskiego Komitetu ACNFP
Biotechnologiczna spółka Pharmena otrzymała informację o finalizacji pozytywnej opinii przez Komitet ACNFP - Advisory Committee on Novel Foods and Processes dotyczącej autoryzacji 1-MNA jako składnika nowej żywności. Komitet nie miał też żadnych uwag do przedłożonego przez Spółkę planu działań dotyczącego monitoringu rynkowego nowego suplementu diety. Jest to końcowy etap długofalowego procesu oceny złożonego wniosku, który umożliwi Spółce wprowadzenie suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy na rynki krajów UE.
- Obecnie jesteśmy na etapie finalizacji całego procesu dotyczącego autoryzacji 1-MNA jako nowego składnika żywności. Udało nam się przejść szereg szczegółowych procedur wymaganych przez brytyjski komitet ds. żywności z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Już wkrótce powinniśmy wprowadzić na rynki europejskie suplement do obrotu. ” – powiedział Konrad Palka, Prezes Pharmena S.A.
Pharmena rozpoczęła proces rejestracji suplementu w maju 2013 roku składając wniosek o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności w brytyjskiej instytucji zajmującej się ustalaniem standardów dotyczących żywności i żywienia - Food Standards Agency (FSA) wraz ze współpracującym komitetem - Advisory Committee on Novel Foods. W ramach procedury wprowadzania do obrotu składnika żywności, który nie posiada historii bezpiecznego spożycia w Unii Europejskiej, Spółka musiała dowieść bezpieczeństwa jego stosowania w proponowanym zakresie. Do tej pory suplement pomyślnie przeszedł wszystkie wymagane badania i oceny.
Pomyślna realizacja procesu autoryzacji 1-MNA z całą pewnością będzie ważnym kamieniem milowym w historii rozwoju Pharmeny. Udana finalizacja pozwoli Spółce przejść do kolejnego etapu, którym są czynności przygotowawcze do rozpoczęcia sprzedaży suplementu zarówno na rynku rodzimym jak i unijnym.
Suplement zawierający składnik 1-MNA będzie innowacyjnym produktem, a jego dodanie do diety powinno wpływać na podwyższenie poziomu tej substancji w organizmie człowieka, stymulując w ten sposób wzrost prostacykliny, która ogranicza ryzyko powstania miażdżycy.
http://laboratoria.net/przemysl/24277.html