Wystartował bliskowschodni projekt SADARA realizowany przez koncern Dow Chemical oraz saudyjski Saudi Aramco Oil. Swoją działalność rozpoczęła pierwsza z ponad 20 fabryk kompleksu, produkująca polietylen.
Ruszył bliskowschodni projekt SADARA
Projekt realizowany w Arabii Saudyjskiej to jedna z największych globalnych inwestycji chemicznych w ostatnich latach. Obejmuje budowę potężnego i zintegrowanego kompleksu chemicznego, który będzie składał się z 26 fabryk o łącznej mocy produkcyjnej rzędu 3 mln ton rocznie. Pierwsza z nich rozpoczęła działalność z końcem grudnia. To obiekt służący do produkcji liniowego polietylenu niskiej gęstości (LLDPE).
Łączny budżet całego zadania opiewa na 20 mld dolarów. Jednocześnie SADARA to pierwszy programem petrochemiczny w Arabii Saudyjskiej. Opiera się na wykorzystaniu nafty jako podstawowego surowca w produkcji petrochemikaliów. W ramach projektu powstał potężny kraker naftowy o pojemności 1,5 mln ton rocznej produkcji etylenu. Sadara zaoferuje również 400 tys. ton propylenu rocznie oraz 280 tys. ton butadienu. Oprócz krakera wybudowanych będzie jeszcze 26 fabryk, z czego 14 produkować będzie wyroby dotychczas nieobecne w Arabii Saudyjskiej, jak np. elastomery poliolefinowe, izocyjaniany i poliole. We wznoszonych kompleksach odbywać się będzie produkcja m.in. takich wyrobów, jak tlenki etylenu, tlenki propylenu, aminy, etery glikolowe, polietylen i glikol propylenowy.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl