Eiffage: kolejny etap budowy Wytwórni Poliamidów II
Firma Eiffage Polska Budownictwo (EPB), generalny wykonawca Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie, należącej do Grupy Azoty, rozpoczęła montaż urządzeń technologicznych, które – ze względu na sąsiadujące instalacje z substancjami niebezpiecznymi – wymagają szczególnej precyzji wykonania i utrzymania niezwykle wysokich standardów bezpieczeństwa. Wartość realizacji projektu wynosi ponad 35 mln złotych netto. EPB zakończy prace do końca 2016 roku.
Wytwórnia powstaje w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na powierzchni 3,5 hektara. W ramach umowy podpisanej z Grupą Azoty, firma Eiffage Polska Budownictwo jest odpowiedzialna za budowę budynku produkcyjnego i budynku wielofunkcyjnego wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz montaż aparatów krytycznych.EPB rozpoczęła właśnie istotny etap inwestycji: montaż urządzeń technologicznych - dwóch aparatów ekstrakcyjnych. Każdy z nich waży 25 ton i ma 20 metrów wysokości. Po uruchomieniu zakładu i po ich napełnieniu granulatem poliamidu, każdy z nich będzie ważył ponad 250 ton. Aparaty te są pierwszymi z licznych urządzeń, które będą montowane w tym budynku. W całości stanowić będą kompletną instalację dla dwóch linii produkcyjnych. Łączna wysokość obiektu wynosi 45 m.
Inwestycja wymaga od EPB utrzymania szczególnego tempa prac, ponieważ otwarcie wytwórni jest zaplanowane na drugi kwartał 2017 r. Realizacja projektu wymaga wysokiego reżimu w zakresie bezpieczeństwa. Z uwagi na pobliskie sąsiedztwo z estakadami na których przebiegają instalacje amoniaku ciekłego i gazowego, których potencjalne uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla pracowników, inwestycji i okolicznych mieszkańców, EPB przykłada szczególną wagę do dokładności i precyzji prowadzonych prac.
„Wykwalifikowana, doświadczona kadra Eiffage Polska Budownictwo od ponad dwudziestu lat realizuje różnorodne projekty przemysłowe. Wytwórnia Poliamidów II w Tarnowie to jednak szczególna inwestycja, w której niezmiernie ważną rolę odgrywa zapewnienie bezpieczeństwa procesu inwestycyjnego oraz zachowanie precyzji i najwyższej jakości we wszystkich jego fazach” – powiedział Zbigniew Zajączkowski, prezes zarządu Eiffage Polska Budownictwo.
Docelowa wydajność wytwórni osiągnie 80 tys. ton rocznie, co znacząco zwiększy obecne zdolności produkcyjne poliamidu 6 produkowanego w Grupie Azoty. Poliamid to obecnie najważniejsze tworzywo konstrukcyjne, które jest wykorzystywane w kilku branżach: motoryzacyjnej, odzieżowej i medycznej oraz w przemyśle lotniczym i elektronicznym.
http://laboratoria.net/przemysl/25410.html