Wsparcie dla rozwoju biotechnologii przemysłowej
Naukowcy koncentrowali się na pięciu grupach produktów o największym potencjale dla Europy oraz na sformułowaniu zaleceń ułatwiających przezwyciężanie barier dla innowacji. Grupy produktów wybrano na podstawie ich potencjału innowacyjności, korzyści socjoekonomicznych i wpływu na środowisko.
Cztery z pięciu obszarów produktowych były związane z biomasą: biologiczne środki powierzchniowo czynne, biopaliwa dla transportu, bioplastiki i prekursory chemiczne dla innych produktów. Piątą grupę stanowiły rozwiązania przekształcające dwutlenek węgla generowany przy spalaniu paliw kopalnych (na przykład pochodzący ze spalin z elektrowni) w nowatorskie produkty.
Szczegółowa analiza barier technologicznych w pięciu przedmiotowych obszarach wykazała, że potrzeby badawczo-rozwojowe pięciu badanych przedsiębiorstw w znacznym stopniu pokrywają się. Najpoważniejszą trudnością okazał się brak konkurencyjności kosztowej europejskich produktów biotechnologii przemysłowej.
Uczeni opracowali prototypowe narzędzie, umożliwiające mierzenie zrównoważoności prototypów biotechnologii przemysłowej. Pomoże ono w ocenie zalet produktów biotechnologii przemysłowej, zarówno w porównaniu z odpowiednikami wytwarzanymi z pochodnych paliw kopalnych, jak i między poszczególnymi produktami biotechnologii przemysłowej. Dzięki temu konsumenci i użytkownicy będą mogli znajdować produkty o najlepszych parametrach w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Narzędzie przyda się także przemysłowi, prawodawcom i naukowcom w pracach nad kryteriami zrównoważoności produktów pochodzenia biologicznego. Przyczyni się w ten sposób do przyspieszenia wprowadzania na rynek biologicznych alternatywnych produktów, przynosząc znaczące korzyści środowisku.
Partnerzy projektu opracowali również i przetestowali metodologię oceny ilości biomasy używanej w produktach przemysłowych w UE. Metodologia taka ma kluczowe znaczenie dla dokładnego oszacowania skuteczności polityk w tej dziedzinie oraz dla zaproponowania działań naprawczych i promowania sektora.
Dzięki projektowi BIO-TIC umocniono pozytywne środowisko dla innowacji w europejskich biotechnologiach przemysłowych. Zwiększenie konkurencyjności i szybsze tworzenie nowych produktów będzie oznaczać nowe miejsca pracy dla obywateli UE i mniejszy wpływ działalności przemysłowej na środowisko.
Źródło: www.cordis.europa.eu