Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji. Obejmuje ona także projekty z branży petrochemicznej i chemicznej.
Śmiałe plany inwestycyjne dla polskiej chemii
Przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju projekty będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli finansowego filaru tzw. Planu Junckera. Na liście znajduje się 47 projektów o wartości blisko 81 mld zł. Wszystkie wpisują się także w tzw. plan Morawieckiego. O niektórych z nich mówiło się już od dawna, ale dotychczas brakowało konkretów i źródeł finansowania.
- Plan Junckera to jedno z narzędzi, które chcemy wykorzystać do realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jednym z celów rządowego planu jest podniesienie poziomu inwestycji w Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
Zestaw proponowanych do realizacji zadań w krajowym przemyśle petrochemicznym i chemicznym obejmuje następujące projekty:
Grupa Lotos: - „Nowy kompleks petrochemiczny w Gdańsku”
Celem projektu jest przetworzenie obecnych produktów powstających w procesach rafinerii Grupy Lotos w kierunku bardziej zaawansowanych technologicznie produktów służących branży petrochemicznej.
Grupa Lotos: - „Nowy kompleks aromatyczny”
Inwestycja będzie polegała na budowie i eksploatacji kompleksu aromatycznego obejmującego nowe instalacje takie jak hydroodsiarczanie benzyn, reforming katalityczny, instalacje ekstrakcji BTX oraz instalacje do produkcji paraksylenu i benzenu. Przewidywane zdolności produkcyjne instalacji paraksylenu to 600 tys. ton rocznie, a benzenu – 280 tys. ton rocznie.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy: - „Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego”
Przedsięwzięcie ma na celu budowę piątej nitki oraz modernizację dotychczasowych nitek produkcji kwasu azotowego. Umożliwi to zapewnienie odpowiedniej ilości kwasu w czasie odtwarzania instalacji.
Orlen Południe – „Budowa instalacji do produkcji bioetanolu 2G” o wydajności 25 tys. ton rocznie” Celem jest spełnienie wymagań Narodowego Celu Wskaźnikowego na 2020 r. w Grupie Kapitałowej Orlen oraz zachowanie proporcji pomiędzy surowcami jadalnymi i niejadalnymi (2G). Instalacja do produkcji bioetanolu drugiej generacji (2G) ma mieć zdolność produkcyjną na poziomie 25 tys. ton rocznie.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police - „Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH (400 tys. ton rocznie wraz z infrastrukturą”
Przedmiotem inwestycji jest budowa instalacji propylenu. Instalacja PDH zapewni propylen do instalacji OXO w Grupie Azoty ZAK oraz zabezpieczy istniejące luki na rynku Europy Zachodniej. W kolejnym etapie propylen może posłużyć jako główny surowiec w tzw. kompleksie akrylowym.
Grupa Azoty ZAK – „Projekt Gaz Koksowniczy”
Celem projektu jest obniżenie kosztów surowcowych i zwiększenie efektywności syntez chemicznych w Grupie Azoty ZAK, a także dywersyfikacja dostaw gazu dla lokalizacji Grupy Azoty w Kędzierzynie – Koźlu oraz obniżenie emisji CO2 w procesie produkcji wodoru. Projekt obejmuje budowę wymaganego fragmentu rurociągu zasilającego (ok. 7 km), a także węzła oczyszczania gazu koksowniczego oraz węzła autotermicznego reformingu gazu koksowniczego wraz z zespołem kotłowym i węzłem konwersji CO do CO2. Dodatkowo projekt obejmuje integrację nowej instalacji z istniejącą wytwórnią wodoru (nowe sprężarki tlenu, optymalizacja strumieni wodno-parowych).
ENEA Wytwarzanie: - „Przeróbka odpadów na paliwa gazowe, płynne, produkty chemiczne, energię elektryczną, ciepło”
Przedmiotem projektu jest budowa instalacji przeróbki odpadów komunalnych i przemysłowych oraz osadów ściekowych na gaz syntetyczny i jego ewentualne wykorzystanie do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (CHP) lub do wytwarzania paliw płynnych i/lub produktów chemicznych.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy: - „Elektrownia Puławy”
Przedmiotem projektu jest budowa w Puławach bloku monobloku gazowo-parowego (GTCC) o mocy elektrycznej 400 Mwe; mocy cieplnej 317 MWt; a także produkcja ciepła w wysokosprawnej kogeneracji.
Orlen Eko – „Wytwórnia gazu syntezowego”
Zadanie dotyczy budowy wytwórni gazu syntezowego i zgazowania odpadów komunalnych oraz przemysłowych. Wytworzone paliwo (gaz syntezowy) ma stać się substytutem paliw konwencjonalnych.
Lista projektów powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce a pozostałymi resortami. Została przygotowana, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu. Lista składa się z projektów, które wyszły ze stadium pomysłu, toczą się wokół nich prace przygotowawcze i możliwe jest określenie horyzontu czasowego, w jakim beneficjenci będą ubiegać się o wsparcie. Projekty są spójne z rządowymi dokumentami strategicznymi i będą sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI.
Zgodnie z harmonogramem, w 2016 r. do banku powinno trafić 26 aplikacji, w 2017 – 17 aplikacji, a w latach 2018 – 2019 – po jednej co rok. Lista ma charakter otwarty. Oznacza to, że będzie na bieżąco aktualizowana.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl