PCC Rokita, pomimo trudniejszej sytuacji rynkowej, rozwija swój potencjał w segmencie produktów fosforopochodnych i naftalenopochodnych, przygotowując się do ważnej inwestycji.
PCC Rokita przygotowuje się do ważnej inwestycji
Spółka z siedzibą w Brzegu Dolnym rozpoczęła pierwszy etap inwestycji budowy nowej, uniwersalnej instalacji, która będzie służyła do wytwarzania szerokiej gamy wyrobów fosforopochodnych, znajdujących następnie zastosowanie w produkcji dodatków do tworzyw sztucznych, pianek poliuretanowych, lubrykantów oraz trudnopalnych płynów hydraulicznych. Wyroby te trafią na potrzeby odbiorców z branży budowlanej, meblarskiej oraz motoryzacyjnej. Termin zakończenia inwestycji przewidziano na drugą połowę przyszłego roku. Dokonano już wyboru projektanta instalacji oraz zainicjowano prace projektowe.
Spośród wielu grup związków fosforowych, PCC Rokita skupia się na produkcji wyrobów fosforowych wykorzystywanych w budownictwie, meblarstwie, transporcie, górnictwie, przemyśle kablowym oraz branży farmaceutycznej. Oferuje m.in. trójchlorek i tlenochlorek fosforu (PCl3 i POCl3), które są używane jako surowce bazowe w wielu syntezach farmaceutycznych i chemicznych oraz stanowią popularne półprodukty wyjściowe do produkcji środków ochrony roślin oraz uniepalniaczy, plastyfikatorów i stabilizatorów do tworzyw sztucznych. Ponadto produkty fosforowe powstające w Brzegu Dolnym to także uniepalniacze; plastyfikatory i stabilizatory, stosowane jako zmiękczacze i dodatki stabilizujące do poliolefin, PWC i SBR; lubrykanty i trudnopalne płyny hydrauliczne; a także środki kompleksujące do uzdatniania wody grzejnej i chłodzącej; inhibitory kamienia i korozji do przemysłowych środków myjących oraz używane jako stabilizatory nadtlenków.
W pierwszym półroczu 2016 r. przychody PCC Rokita w segmencie Fosforopochodne i Naftalenopochodne wyniosły 38 mln zł, wobec 44 mln zł w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Sprzedaż wolumenowa także okazała się mniejsza i sięgnęła 10 483 ton, wobec 12 247 w pierwszym półroczu minionego roku.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, spadek ilościowy i wartościowy sprzedaży w Kompleksie Chemii Fosforu związany był ze zwiększoną aktywnością na rynku europejskim konkurencji z Rosji i Chin. Spowodowało to najniższy od lat poziom cen na rynku, co wpłynęło także na ceny sprzedaży uzyskiwane przez PCC Rokita.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl