Rozpoczął się Małopolski Festiwal Innowacji
„Idea Małopolskiego Festiwalu Innowacji polega na tym, że łączymy (...) sektor nauki i badawczo-rozwojowy z przedsiębiorcami” - powiedział dziennikarzom marszałek regionu Jacek Krupa.
Jak przypomniał, Małopolska została ogłoszona Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016 podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów. Stało się tak – zdaniem Krupy – ponieważ instytucje unijne doceniły m.in. regionalną strategię innowacji opartą na siedmiu tzw. inteligentnych specjalizacjach regionu.
Tegoroczna edycja Festiwalu skupia się przede wszystkim wokół tych inteligentnych specjalizacji Małopolski: nauki o życiu (life sciences), energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego.
Trwający przez tydzień Małopolski Festiwal Innowacji gromadzi naukowców, wynalazców, przedsiębiorców i wszystkich, którzy interesują się nowinkami technologicznymi, ich rolą w biznesie oraz codziennym życiu.
Festiwal tworzy kilkadziesiąt wydarzeń: konferencji, paneli dyskusyjnych, debat i warsztatów, które odbędą się w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Wydarzenie zyskało 42 partnerów z całego regionu.
Mieszkańcy województwa będą mieli możliwość wziąć udział w dniach otwartych w innowacyjnych firmach, grach, testach sprzętu i interaktywnych stoisk.
Według organizatorów wydarzenie kierowane jest nie tylko do osób interesujących się nowinkami technologicznymi.
Przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w licznych szkoleniach i warsztatach dotyczących pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej na rozwój firm.
W kategorii dużych przedsiębiorstw zwyciężyła firma Synthos SA, która specjalizuje się w produkcji surowców chemicznych oraz kauczuku. Wśród średnich przedsiębiorstw wygrała firma Intermag, jeden z największych producentów nawozów i biostymulatorów w Małopolsce. Najlepszą małą firmą okazała się Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego Aktywizacja Spółdzielnia Pracy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu jest bezpłatny, na część z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc. Koordynatorem Małopolskiego Festiwalu Innowacji jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie www.festiwalinnowacji.malopolska.pl
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/przemysl/26209.html